Μπόχουμ-Λειψία 1-4: Ανατροπή με τρία γκολ σε πέντε λεπτά (highlights)

Η Λειψία βρέθηκε να χάνει στο 7' από τη Μπόχουμ, όμως με τρία γκολ σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το σκορ 1-4, με τον Όλμο στο 30' να έχει πετύχει την ισοφάριση.

Τέλος στο αήττητο σερί των 8 εντός έδρας αγώνων της Μπόχουμ έβαλε η Λειψία, η οποία πέρασε νικηφόρα από το “Vonovia Ruhr Stadion” επικρατώντας 4-1 σε ματς για την 24η αγωνιστική.

Η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ στο 7′ με το φάουλ του Βίτεκ και την γκάφα του Γκουλάσι που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ακολούθησαν δύο καλές στιγμές με Στέγκερ στο 10′ και Λοσιγιά στο 12′ και κάπου εκεί ήταν σαν να έφυγε από το γήπεδο.

Η Λειψία πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση με το ωραίο γκολ του Ντάνι Όλμο στο 30′.

Ο Ρόζε στο 65′ έβαλε στο ματς Οπεντά, Πόουλσεν και Έλμας και τρία λεπτά μετά είδε την ομάδα του να κάνει την ανατροπή με το 17ο γκολ του Βέλγου επιθετικού.

Στο 71′ από γύρισμα του Τσάβι Σίμονς ήρθε το αυτογκόλ του Όρντετς και ένα λεπτό μετά με την άμυνα της Μπόχουμ να είναι σε σύγχυση, ο Ολλανδός επιθετικός πέρασε ωραία τη μπάλα στον Πόουλσεν για να σκοράρει αυτός σε κενή εστία για το 1-4.

Στο 86′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κουάρτενγκ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Οπεντά.

Η Λειψιά που κέρδισε για πρώτη φορά εκτός έδρας στο 2024 έφτασε τους 43 βαθμούς και η Μπόχουμ παρέμεινε στους 25.