Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν 2-3: Τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε το Βαυαρικό ντέρμπι (highlights)

Η Μπάγερν πήρε το ντέρμπι της Βαυαρίας καθώς νίκησε με 3-2 την Άουγκσμπουργκ στην «Άουγκσμπουργκ Αρίνα» για την 19η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη, κυνική και αποτελεσματική αν και δεν έθελξε με την απόδοση της.
Μείωσε την διαφορά στο έναν βαθμό από την Λεβερκούζεν η οποία υποδέχεται αργότερα την Γκλάντμπαχ.

Προηγήθηκε, αγχώθηκε όμως στο τέλος με την Άουγκσμπουργκ να μειώνει, αλλά κράτησε τελικά το πολύτιμο τρίποντο.

Η Μπάγερν προηγήθηκε στο 23’ με κοντινό σουτ του Πάβλοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο.

Συνέχισε να έχει την κατοχή και σκόραρε και πάλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+5) με ωραίο σουτ του Ντέιβις και μάλιστα με το δεξί (όχι το καλό) πόδι.

Στην επανάληψη, στο 52’ ο Ντεμίροβιτς με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-2, αλλά ο Κέιν στο 58’ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-3 με το 23ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Άουγκσμπουργκ κέρδισε πέναλτι στο 87’ όταν ο Νόιερ με έξοδο βρήκε στο κεφάλι τον Ουντουοκάι.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας όμως απέκρουσε διορθώνοντας το δικό του λάθος.

Οι γηπεδούχοι στο 90+3 κέρδισαν και άλλο πέναλτι σε ανατροπή του Ντεμίροβιτς από τον Μίλερ.

Αυτή την φορά ο Ντεμίροβιτς δεν λάθεψε κάνοντας το 2-3 με το 10ο φετινό του γκολ.

Στην συνέχεια πάντως η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.