Λειψία – Κολωνία 6-0: Ασταμάτητοι οι “Ταύροι” (hls)

Εντυπωσιακή ήταν η Λειψία, καθώς διέλυσε με 6-0 την Κολωνία σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Σε άλλο ένα παιχνίδι οι Οπέντα και Σίμονς ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε, παραμένει στο… βυθό του γερμανικού πρωταθλήματος η Κολωνία.

Ο Τίμο Βέρνερ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Λοΐς Οπέντα έκανε το 2-0 στο 40ο λεπτό. Ο Ράουμ σκόραρε το τρίτο τέρμα της Λειψίας στο 43ο λεπτό και ο Οπέντα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τη δεύτερη ασίστ του Τσάβι Σίμονς έκανε το 4-0 στο 45′.

Στο 80ο λεπτό η Κολωνία έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Όλεσεν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 72′) και αποβλήθηκε.

Ο Μπένιαμιν Σέσκο ήταν ο παίκτης που σημείωσε το πέμπτο τέρμα της Λειψίας στο 88ο λεπτό και ο Κριστόφ Μπαουμγκάρτνερ στο 90′ με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Η Λειψία βρίσκεται στην τέταρτη θέση της κατάταξης με 20 βαθμούς, η Κολωνία είναι 17η με 4 βαθμούς.

Τραυματίστηκε ο Ντάνι Όλμο στον ώμο, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Ρόζε έδωσε ανάσες σε βασικά στελέχη της ομάδας του.