Άιντραχτ – Κολωνία 1-1: Άντεξαν και πήραν βαθμό τα “κριάρια” (highlights)

Σπουδαία εκτός έδρας ισοπαλία πήρε η Κολωνία με 1-1 από την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη. Τα “κριάρια” αν και στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να πατήσουν περιοχή παραμόνο μία φορά, κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 42ο λεπτό, από το μαρκάρισμα του Μαξ στον Μάρτελ. Την ευθήνη της εκτέλεσης την πήρε ο Κάινζ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Άιντραχτ “κατασκήνωσε” στην περιοχή της Κολωνίας, δημιουργώντας τη μία φάση πίσω από την άλλη αλλά η άμυνα της Κολωνίας άντεχε.

Ο Τόπμελερ έριξε στο γήπεδο όλα του τα όπλα και τον Ενκουνκού και τον Ενκανκάμ, πίεσε πάρα πολύ και κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης στο 87ο λεπτό από την πάσα του εξαιρετικού 20χρονου Άαρονσον και τον Ενκουνκού να σουτάρει διαγώνια και με δύναμη στέλνοντας την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Σβάμπε.

Η Κολωνία άντεξε άλλα επτά λεπτά με τα τέσσερα του έξτρα χρόνου και τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.