Μπάγερν-Χέρτα 2-0: Αποδοκιμασίες και νίκη… (hls)

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με 2-0 την Χέρτα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για την Μπάγερν σημείωσαν οι Γκνάμπρι και Κομάν. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ακολουθεί στη δεύτερη θέση με έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο, ενώ η Χέρτα παραμένει στην τελευταία θέση.

Η νίκη σηματοδοτεί το τέλος μιας σειράς από τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη για την Μπάγερν, οι παίκτες της οποίας αποδοκιμάστηκαν στην ανάπαυλα πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια. Μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει δύσκολα στους Βαυαρούς, κρατώντας τους στο μηδέν.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό στο 69ο λεπτό, όταν ο Κίμιχ έβγαλε τη σέντρα και ο Γκνάμπρι με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστενσεν. Άλλη μια εξαιρετική ασίστ ακριβείας από τον Κίμιχ 10 λεπτά αργότερα με τον Κομάν να διαμορφώνει το τελικό 2-0.