Βέρντερ – Λεβερκούζεν 2-3: Αποτελεσματική Μπάγερ (hls)

Η Λεβερκούζεν πέρασε από τη Βρέμη κάνοντας τα βασικά και πλέον βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης.

Η Βέρντερ προηγήθηκε με τον Μάρβιν Ντουκς που έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα μετά την ασίστ του Νίκλας Φουλγκρουγκ (1-0, 30ο λεπτό), όμως η αντίδραση της Λεβερκούζεν ήταν άμεση και ισοφάρισε με το Μπάκερ (1-1, 34ο λεπτό). Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στη Βρέμη με την Λεβερκούζεν να μην έχει την δημιουργία του Φλόριαν Βιρτς που έμεινε εκτός αποστολής μαζί με τους Μπελαράμπι και Σικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερ το γύρισε με την προσπάθεια του Φρίμπονγκ που βρήκε τον Σταρκ και κατέληξε στα δίχτυα του Παβλένκα (1-2, 56ο λεπτό) και κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ με την εξαιρετική κεφαλιά του Άνταμ Χλόζεκ (1-3, 83ο λεπτό). Η Βέρντερ ξαναμπήκε στο ματς στο 86ο λεπτό (2-3) με το πέναλτι του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Νίκλας Φουλγκρουγκ αλλά η Λεβερκούζεν κράτησε και πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη.