Κολωνία-Μπόχουμ 0-2: Σπουδαίο διπλό και άλμα παραμονής (hls)

Η Μπόχουμ σημείωσε άλμα παραμονής στην κατηγορία με νίκη 2-0 στην έδρα της Κολωνίας.

Η Μπόχουμ κέρδισε πέναλτι στην πρώτη επίσκεψή της στην περιοχή της Κολωνίας με τον Χιούμπερς να ανατρέπει τον Αντβί-Ατζέι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέγκερ που με το δεύτερο γκολ του στη σεζόν έδωσε προβάδισμα στη Μπόχουμ στο 9ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν με τις τελικές προσπάθειες των Τσάμποτ και Σέλκε στο 18ο και το 29ο λεπτό όμως ο Ρίμαν κράτησε το μηδέν με ρο πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με σκορ 0-1 και την Κολωνία να δυσκολεύεται στη δημιουργία ευκαιριών.

Ο Μάτσοβιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 76ο λεπτό με την Μπόχουμ να κερδίζει μόλις για 2η φορά στην ιστορία της στην έδρα της Κολωνίας και 2η εφέτος εκτός έδρας.