Μπόχουμ – Χόφενχαϊμ 5-2 : Ο λιγότερο αγχωμένος, θριάμβευσε! (hls)

Βαυμολογική ανάσα αποτελεί για τη Μπόχουμ η νίκη της με σκορ 5-2 επί της Χόφενχαϊμ. Μόνο επιτυχίες εντός έδρας οι γηπεδούχοι εντίς έδρας για 5ο συνεχόμενο ματς. Χωρίς νίκη από τον περασμένο Οκτώβριο οι φιλοξενούμενοι

Η Μπόχουμ ήταν καλύτερη και εμφανώς πιο έτοιμη ψυχολογικά απέναντι στην αγχωμένη Χόφενχάϊμ. Ο Γκανέζος Άντβι Άτζεϊ έδωσε τον ρυθμό και την έμπνευση στους γηπεδούχους, στο πρώτο 45λεπτο και με τρεις δικές του ενέργειες προέκυψαν τα γκολ των Χόφμαν (22′), Φόρστερ (30′) και Ασάνο (40′).

Με τέσσερις αλλαγές παρατάχθηκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, παίρνοντας νωρίς αυτό που έψαχναν με το ωραίο γκολ του Μπαουμγκάρντνερ – στην πρώτη του τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία (!) – στο 49′

Παρά το επιθετικό τους πνεύμα, ανασταλτικά παρέμειναν… “ασθενείς” μιας και η Μπόχουμ, έστω και με χαμηλότερες εντάσεις, έφθανε εύκολα σε θέση βολής. Στο 69′ ο Σέρβος Μάσοβοτς με κερφαλιά έκανε το 4-1 σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν όχι άδικα (!!) για επιθετικό φάουλ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ισραηλινός Νταμπούρ μείωσε σε 4-2 αλλά οι όποιες προσδοκίες χάθηκαν μετά από έξι λεπτά όταν σε μια υποδειγματική επιθετική ενέργεια ο νεαρός Μποσίνσκι με γυριστό σουτ σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα της Μπόχουμ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ!