Χόφενχαϊμ-Μπάγερν 0-2: Υπόθεση ενός ημιχρόνου (hls)

Με δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα (0-2) από την έδρα της Χόφενχαϊμ και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στη Bundesliga.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Νάγκελσμαν, προηγήθηκε μόλις στο 17΄με το έκτο εφετινό τέρμα του Μουσιάλα και πέτυχε δεύτερο γκολ με τον ΤσούποΜοτίνγκ στο 38΄, σε ένα πρώτο 45λεπτο που οι Βαυαροί είχαν 13 τελικές και ο Μπάουμαν είχε πέντε επεμβάσεις.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, χωρίς ωστόσο να είναι το ίδιο απειλητική με το πρώτο 45λεπτο. Ακόμη κι έτσι πάντως κράτησε μακριά από την εστία του Ούλραϊχ τους γηπεδούχους, φτάνοντας άνετα και δίκαια στη δεύτερη σερί νίκη και 6η συνολικά στη φετινή Bundesliga.

Οι Βαυαροί έφτασαν τους 22 βαθμούς, μετά από 11 αγωνιστικές και επέστρεψαν στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Ουνιόν, αφήνοντας την Χόφενχαϊμ στους 17 πόντους.