Άουγκσμπουργκ – Φράϊμπουργκ 0-4: Θρίαμβος και κατάρρευση μέσα σε λίγα λεπτά! (hls)

Ένα ημίχρονο, το δεύτερο, αποτελεσματικότητας ήταν αρκετό για τη Φράϊμπουργκ να περάσει εντυπωσιακά από το Άουγκσμπουργκ με το γκολ των Γκρέγκοριτς (46'), Γκρίφο (47'), Γκίντερ (62') και Ντόαν (78')

Μπορεί να είναι λίγο νωρίς, προκειμένου να θεωρήσουμε την Φράϊμπουργκ ως την ομάδα που θα κάνει για 2η συνεχόμενη χρονιά μια πορεία κορυφής στη Γερμανία…
Είναι μάλλον νωρίς για να κατατάξουμε την Άουγκσμπουργκ στην «θωλή» λίστα των ομάδων που θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, όμως σίγουρα τα δείγματα γραφής στο ξεκίνημα των δύο ομάδων, στην νέα Μπουντεσλίγκα είχαν έντονα στοιχεία που πιθανόν να καθορίσουν την μετέπειτα πορεία τους!
Δεν ενθουσίασε η Άουσγκμπουργκ μπροστά στο κοινό της με λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι και το μεγάλο της πρόβλημα να εστιάζεται στην ψυχολογική διαχείριση ενός αγώνα ο οποίος κρίθηκε μέσα σε λίγα λεπτά – στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου – με την έναρξη της… κατάρρευσης των γηπεδούχων στο 46’ όταν ο πρώην αρχισκόρερ τους, Αυστριακός Γκρέγκοριτς, έκανε το 0-1.
Στο επόμενο λεπτό ο Ιταλός Γκρίφο με θεαματική εκτέλεση φάουλ «κρέμασε» τον Πολωνό γκολκίπερ Γκλίκιεβιτς και… αυτό ήταν!
Στα επόμενα λεπτά η Φράϊμπουργκ έκανε ότι ήθελε αξιοποιώντας τα ατού της στην γραμμή κρούσης.
Ακυρώθηκε με πολύ… VAR ένα γκολ ως οφσάϊτ του Μαγιάριου Ζάλαϊ στο 55’ ενώ επτά λεπτά αργότερα… «μέτρησε» το 0-3 από έναν ακόμα νεοφερμένο, τον Γκίντερ με σουτ έπειτα από μια ακόμα αναιμική αντίδραση των αμυντικών της Άουγκσμπουργκ και στο 78’ ο Ιάπωνας Ντοάν με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-4!
Κι αν μιλάμε για την πρεμιέρα ενός ποδοσφαιρικού μαραθωνίου όπου πολλά μπορούν συμβούν, ας σταθούμε στο γεγονός πως τα τρία από τα τέσσερα γκολ της εκπληκτικής Φράϊμπουργκ τα πέτυχαν νέα αποκτήματά της, δείγμα – κι αυτό – του πόσο Σοβαρά σχεδιάζει το παρόν και το μέλλον ο προπονητής της Κρίστιαν Στρέϊχ στην 11η χρονιά του στον πάγκο της!!