Γκλάντμπαχ-Χόφενχαϊμ 5-1: Έκλεισε εμφατικά την χρονιά (hls)

Η Γκλάντμπαχ νίκησε με 5-1 στο «Μπορούσια Παρκ» την Χόφενχαϊμ για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga.

Ήταν μια αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που εξασφάλισαν νωρίς την παραμονή αλλά δεν μπορούν να θεωρούν επιτυχημένη την χρονιά τους.
Η Μπορούσιοα πάντως έκλεισε εντυπσιακά την χρονιά σε αντίθεση με την Χόφενχαϊμ που γνώρισε την 3ηυ σερί της ήττα με συνολικό παθητικό 13 γκολ.
Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με πλασέ του Κράμαριτς μετά από πάσα του Σκοβ.
Η Γκλάντμπαχ όμως ανέβασε την απόδοση της, ήταν καλύτερη και ισοφάρισε στο 26’ με προβολή του Στιντλ.
Γύρισε το ματς στο 42’ όταν μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Έμπολο από τον Φογκντ, ο Πλέα έκανε το 2-1.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Νόιχαους έβγαλε μπροστινή μπαλιά για τον Χόφμαν που πλάσαρε τον εξερχόμενο Μπάουμαν για το 3-1.
Στην επανάληψη ο δείκτης πήγε στο 4-1 στο 53’ με γκολ του Έμπολο.
Το τελικό 5-1 έγινε στο 68’ με σουτ του Χόφμαν.