Χέρτα – Ντόρτμουντ 3-2 : Σοκ της κλίμακας… Ρίχτερ

Με δύο γκολ του Μάρκο Ρίχτερ η Χέρτα νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ. Πρώτη νίκη της ομάδας της πρωτεύουσας απέναντι στην Μπορούσια από τον Μάρτη του 2017. Η Ντορτμουντ έμεινε στο -9 από την κορυφή.

Ένα τρελό πρώτο τέταρτο στο πρώτο ημίχρονο είδε και τις δύο ομάδες να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπραντ στο 31ο λεπτό αλλά κατέρρευσαν αμυντικά, σε ένα εικοσάλεπτο στο δεύτερο (50′-70′).

Οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν με τετ-α-τετ του Μπελφοντίλ (51′) και με δύο οβίδες του Ρίχτερ (57′ και 69′) το σκορ πήγε στο 3-1.

Ο Τίγκες ήρθε από τον πάγκο για να μειώσει με κεφαλιά σε 3-2 για την Ντόρτμουντ (83′) αλλά οι φιλοξενούμενοι παρά τα αμέτρητα γεμίσματα δεν απείλησαν ξανά και ηττήθηκαν 3-2.

Η Χέρτα ανέβηκε τέσσερις θέσεις στην βαθμολογία με το σημαντικό τρίποντο και η Ντόρτμουντ έμεινε στο -9 από την Μπάγερν Μονάχου.

Χέρτα (4/4/2) : Σβόλοφ – Πέκαρικ (55′ Ζέιφαϊκ), Σταρκ, Τορουναρίγκα, Μίτελστεντ – Ρίχτερ (72′ Γκέχτερ), Νταρίντα (72′ Τουσάρ), Ασκασιμπάρ, Εκέλενκαμπ (87′ Πλάτενχαρντ) – Μαολιντά, Μπελφοντίλ (87′ Ζέλκε)

Ντόρτμουντ (4/4/2) : Χιτς – Μενιέ (72′ Βολφ), Βιτσέλ (72′ Ζαγκαντού), Πονγκράτσιτς, Σουλτς (72′ Γκερέιρο)- Τσαν, Νταχούντ, Μπραντ (81΄Τίγκες), Ρόις (58′ Αζάρ) – Μάλεν, Χάαλαντ