Μάιντς – Κολωνία 1-1: Έ(Χ)ασε την ευκαιρία για το πρώτο της διπλό (hls)

Η Κολωνία είχε την κατοχή μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά η Μάιντζ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, κρατώντας την αντίπαλό της χωρίς νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο ημίχρονο με την Κολωνία να έχει κατοχή μπάλας κοντά στο 60%, αλλά να μην μπορεί να νικήσει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος. Ο Ντούντα στο 20′ αστόχησε από τη μικρή περιοχή σε κενή εστία, ενώ και ο Κίλιαν 10 λεπτά αργότερα δεν εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ζέντνερ, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων κράτησε το μηδέν και στο τετ α τετ με τον Μοντέστ στο 35, για να επιβεβαιωθεί ο κανόνας του ποδοσφαίρου στο 41′, όταν ο Μπούρκαρντ έκανε την προσποίηση και πλάσαρε ωραία για το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Κολωνία βρήκε αυτό που άξιζε και με κεφαλιά του Εζκάν μετά το φάουλ του Ουτ, ισοφάρισε.

Λίγα πράγματα από κει και πέρα με την Μάιντζ να προσπαθεί να χτυπήσει στο τέλος, αλλά ο Χορν ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Ζάλαϊ.