Λειψία-Στουτγάρδη 4-0: Έλαμψε ο Σόμπολζαϊ (hls)

Η Λειψία ήταν καταιγιστική στο 2ο ημίχρονο και νίκησε με 4-0 την Στουτγάρδη στο πρώτο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής για τη Μποντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι έρχοναν από την ήττα στην πρεμιέρα από τη Μάιντζ, μπήκαν με ενέργεια και επιθετικότητα και πραγματοποίησαν 14 τελικές στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το γκολ με το οποίο έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 1-0 σημείωσε ο Σόμπολζαϊ και ήταν το πρώτο του στη Μπουντεσλίγκα.

Ο Αντρέ Σίλβα και ο Ενκουντκού είχαν δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες για να δώσουν μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα τους στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η Λειψία ευτύχησε να σκοράρει για 2η φορά στο παιχνίδι στο 16ο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με τον Φόρσμπεργκ για το 2-0.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ευθύνη του τερματοφύλακα Μίλερ ο Σόμποζλαϊ πέτυχε το 3-0 στο 52′ ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αντρέ Σίλβα με πέναλτι μετά από χέρι του Κεμπφ.