Λειψία-Βόλφσμπουργκ 2-2: Στο Champions League οι «Λύκοι» (hls)

Επιστρέφει στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση η Βόλφσμπουργκ

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Λειψία και Βόλφσμπουργκ στη μεταξύ τους αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο. Μετά από 33 αγωνιστικές στο γερμανικό πρωτάθλημα, αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει πλέον την είσοδο τους στο επόμενο Champions League. Η Λειψία με 65 βαθμούς τερματίζει στη δεύτερη θέση ενώ η Βόλφσμπουργκ με 61 βρίσκεται στην 4η.

Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο που κυριάρχησε στο παιχνίδι. Στο πρώτο, αυτή ήταν η Βόλφσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι, άνοιξαν το σκορ νωρίς στην αναμέτρηση αφού στο 12ο λεπτό ο Φίλιπ έγραψε το 0-1. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε των πρώτων 45 λεπτών και στις καθυστερήσεις, ο Φίλιπ πέτυχε και δεύτερο γκολ δίνοντας αέρα νίκης στην ομάδα του (0-2).

Βέβαια, η Λειψία εμφανίστηκε αλλαγμένη στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Πραγματοποιώντας δύο αλλαγές, η εικόνα της ομάδας άλλαξε. Στο 51ο λεπτό ο Κλάιβερτ μείωσε σε 1-2 έπειτα από ασίστ του Σάμπιτσερ και έβαλε τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Εν τέλη, η Λειψία βρήκε και δεύτερο τέρμα αφού στο 78ο λεπτό ο Σάμπιτσερ σημείωσε το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Λειψία: Γκουλάσκι, Χένρικς, Όρμπαν, Κονατέ, Κλόστερμαν, Λάιμερ, Σάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ, Ενκουκού, Πόουλσεν, Κλάιβερτ.

Βόλφσμπουργκ: Καστέλς, Οτάβιο, Μπρούκς, Λάκροιψ, Εμπαμπού, Άρνολντ, Σκλάτζερ, Μπακού, Φίλιπ, Γκέρχαρντ, Βέγκχοστ.