Ουνιόν Σ. Ζ.-Κλαμπ Μπριζ 2-0: Οδεύει προς νταμπλ (highlights)

Η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ νίκησε με 2-0 την Κλαμπ Μπριζ στο «Ζόφεφ Μαριέν, ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου αγώνα και πέρασε στον τελικό του Βελγικού Κυπέλλου.

Εκεί πλέον, περιμένει τον αντίπαλο της ο οποίος θα βγει από τον αγώνα Άντβερπ-Οστάνδη με το σκορ του πρώτου αγώνα στο 1-1.

Η Ουνιόν είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος και πρώτο φαβορί για τον τίτλο, ενώ συνεχίζει και στην Ευρώπη στο Conference όπου θ’ αντιμετωπίσει την Φένερμπαχτσε.

Συναρπαστικό ματς με την Ουνιόν να είναι καλύτερη, να έχει την κατοχή και την Κλαμπ Μπριζ στημένη πίσω να περιμένει κόντρα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 73’ όταν μετά από λάθος απομάκρυνση, ο Αμουρά πήρε την κατοχή, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0.

Το γκολ της πρόκρισης ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βανχούτ, ο Σάικς με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Η Κλαμπ Μπριζ είχε δοκάρι στο 34’ σε σουτ του Τιάγκο, ενώ έχασε και τεράστια ευκαιρία στο 77’ με πλασέ του Σκοβ Όλσεν.

Τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντε Κάιπερ στο 90+9 για απώθηση του διαιτητή σε διαμαρτυρίες για καθυστέρηση.