«Γκέλα» η Βόλφσμπουργκ

Βόλφσμπουργκ και Αμβούργο μοιράστηκαν από έναν βαθμό καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 ια την 14η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα με την ομάδα του Χέκινγκ να μένει πίσω στο κυνήγι της τριάδας.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Τσαλχανόγλου αλλά στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μέχρι το τέλος δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα και έτσι οι «λύκοι» έμειναν πίσω στο κυνήγι της τριάδας.

Πλέον, η Βόλφσμπουργκ έχει 23 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Γκλάντμπαχ και πέντε από την Ντόρτμουντ ενώ το Αμβούργο έφτασε τους 16 πόντους πιάνοντας στην ένατη θέση τη Στουτγκάρδη, η οποία ισοβαθμεί με την Άουγκσμπουργκ.