Φορτούνα Ντίσελντορφ – Αμβούργο 2-0: Με πρωταγωνιστή τον Τζόλη! (highlights)

Με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη που είχε ένα γκολ και μια ασίστ, η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε του Αμβούργου με 2-0 για την 25η αγωνιστική της Bundesliga 2.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ, επικράτησε με 2-0 του Αμβούργου στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και διατήρησε την παράδοση, που τη θέλει να μη χάνει εντός έδρας κόντρα στο Αμβούργο εδώ και 41 χρόνια!

Τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στην έδρα της Φορτούνα ήταν το 1983, τότε που η ομάδα του Έρνστ Χάπελ, είχε κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών κόντρα στη Γιουβέντους!

Λίγες φάσεις, ασίστ ο Τζόλης!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δε δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, παρά το γεγονός, πως το ματς είχε καλό ρυθμό.

Η Φορτούνα, άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο Χρήστος Τζόλης έκανε την ασίστ για τον Κλάους και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0! Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής, μετράει πλέον 5 ασίστ!

Η αποβολή απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους

Στο 51 το Αμβούργο έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Χάιερ, αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του διαιτητή και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα η Φορτούνα, έφτασε στο γκολ με τον Χρήστο Τζόλη που σημείωσε το 15ο φετινό του γκολ!

Ο Γιαστρζέμπσκι στο 80 έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-0 όπως και ο Τζόλης στο 90+2, με τον Ράμπ σε αμφότερες περιπτώσεις να σώζει την ομάδα του.

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Κάστενμάιερ, Ζίμερμαν, Κουάρσι, Όμπερντορφ, Γκαβορί(87΄Ουτσίνο), Ένγκελχαρτ, Τανάκα, Κλάους(60΄Γιστρζέμπσκι), Γιοχάνεσον(87΄Μανού), Τζόλης, Νταφέρνερ(60΄Μουσταφά)

Αμβούργο: Ραμπ, Κάτερμπαχ(14 Χάιερ), Σονλάου, Χαντζικαντούνιτς, Φαν ντερ Μπρεμπτ(72΄Εζτουνάλι), Μέφερτ(72΄Σούχονεν), Ράις(58΄Κένιγκσνέρφερ), Περάι(Νέμεθ), Μπένες, Γιάτα, Γκλάτσελ

Κίτρινες: Χάιερ, Σίμπερτ, Γιοχάνεσον

Κόκκινη: Χάιερ