Αμβούργο-Σάλκε 5-3: Πρεμιέρα για… Όσκαρ στη Γερμανία (highlights)

Εκπληκτική ποδοσφαιρική πρεμιέρα στην 2η κατηγορία της Γερμανίας με το Αμβούργο να επικρατεί με 5-3 της Σάλκε!

Ο Γκλάτσελ έδωσε προβάδισμα στο Αμβούργο στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης και σε διάστημα που οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες από τη Σάλκε. Παρόλα αυτά στο τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ καθώς ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί.

Ο Ουεντραογκό στο 22ο λεπτό ισοφάρισε σημειώνοντας το πρώτο γκολ της επαγγελματικής καριέρας του στο ντεμπούτο του σε αυτή. Ο Ούβεγιαν διαμόρφωσε το 1-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 56′ ο Μπένες εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Γκλάτσελ για να ισοφαρίσει σε 2-2 και ο ίδιος παίκτης με δεύτερο προσωπικό γκολ έδωσε για σδεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του Βάλτερ στο 60′.

Έξι λεπτά αργότερα ο πρώτος σκόρερ της Σάλκε τα τελευταία χρόνια, Τερόντε, έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 3-3, όμως στο 71′ ο Σισέ ανέτρεψε αντίπαλο και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Γκλάτσελ με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 10 λεοτό των καθυστερήσεων και ο Νταμπέ στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσαν το 5-3 στη νικηφόρα για το Αμβούργο πρεμιέρα του πρωταθλήματος.