Αμβούργο-Φορτούνα 1-1 : “Πλήρωσε” την ατολμία του (hls)

όλες οι συνθήκες του παιχνιδιού ήταν ιδανικές για το Αμβούργο στο ματς που έκλεισε το Σαββατιάτικο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη Τσβαϊντελίγκα, με αντίπαλο τη Φορτούνα Ντίσελντορφ. Περισσότεροι από 30.000 θεατές βρέθηκαν στις εξέδρες του “Βολκπαρστάντιον” για πρώτη φορά μετά την πανδημία, προηγήθηκε γρήγορα 1-0 στην πρώτη τελική του στο παιχνίδι με τον Γκλάτζερ στο 19ο λεπτό, πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Πριμπ, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Λέιμπολντ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Επέδειξε μεγάλη ατολμία, βασίστηκε υπερβολικά στο εύθραυστο 1-0 και το “πλήρωσε” με το γκολ της ισοφάρισης στο 71ο λεπτό. Δευτερόλεπτα πριν είχαν περάσει στο παιχνίδι από τον Κρίστιαν Πρόισερ οι Κλάους και Μποζένικ και στην πρώτη τους επαφή με τη μπάλα συνδυάστηκαν για να έρθει το γκολ απότον Μποζένικ που κράτησε τη Φορτούνα για τρίτο εκτός έδρας ματς αήττητη (2 νίκες-1 ισοπαλία).