Kαναδάς-Τσεχία 101-103 : «Βόμβα» πρόκρισης στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Βικτώρια (vid)

Η Τσεχία ήταν καλύτερη από τον Καναδά για 39 λεπτά, οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 στο τελευταίο λεπτό, ισοφάρισαν σε 94-94, αλλά στην παράταση οι αντίπαλοι τους έφτασαν στην νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Η Τσεχία νίκησε στην παράταση του ημιτελικού του προολυμπιακού τουρνουά στην Βικτώρια, τον οικοδεσπότη Καναδά με 103-101 και προκρίθηκε στον τελικό, όπου περιμένει τον νικητή του άλλου ημιτελικού Ελλάδας-Τουρκίας (02.35).

Στα 48” πριν την ολοκλήρωση της παράτασης, η Τσεχία προηγήθηκε με 99-101 με τρίποντο του Σίλμπ και ο Ουίγκινς ισοφάρισε 101-101 στα 15” πριν από την λήξη της παράτασης και ο Τόμας Σατοράνσκι σκόραρε το 101-103 και έδωσε την ιστορική πρόκριση στην Τσεχία.

Οι Τσέχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και είχαν σούπερ σκόρερ, τον νατουραλιζέ Μπλέικ Σιλμπ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 28 πόντους και το ασύλληπτο 6/7 τρίποντα, ενώ οι Καναδοί είχαν συνολικά 6/30 (20%).

O Καναδάς επέστρεψε από την «κόλαση» και στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει με πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Ουόκερ. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν 82-91 και 85-94, αλλά δέχτηκαν σερί 9-0 και έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να απέκλειαν τους διοργανωτές του προολυμπιακού στην κανονική διάρκεια του ημιτελικού, αλλά το πέτυχαν στην παράταση. Ο Άντριου Ουίγκινς πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους. Ένα καλάθι και μια βολή, έκανε κλέψιμο και ευστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης (94-94).

Η νίκη της Εθνικής Τσεχίας που προέρχεται από το ευρωπαϊκό μπάσκετ, κόντρα στους 7 NBaers παίκτες του Καναδά, αποδεικνύει ότι εξατομικευμένο μπάσκετ που παίζεται στην άλλη άκρη του Ατλαντικού από τους «πατέρες» του αθλήματος, μπορεί να ηττηθεί από την ομαδικότητα των ομάδων της Γηραίας ηπείρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94, 101-103 (παράταση)