Ολυμπιακοί Αγώνες: Δεύτερη νίκη της Αυστραλίας κόντρα στην Ιταλία (86-83)

Η Αυστραλία συνέχισε αήττητη στην δεύτερη αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και στο ντέρμπι του ομίλου με την Ιταλία, νίκησε 86-83, με… ντεμαράζ στο τελευταίο λεπτό. Τα «καγκουρό» διατήρησαν οριακό προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και στην τέταρτη περίοδο (35′), με τρίποντα από τους Κέι, Ινγκλές και Λαντέιλ, η διαφορά έφτασε στο συν 13 (65-78).

Η «σκουάντρα ατζούρα» αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 77-80 (39′) και 79-82, με καλάθια του Μάνιον, αλλά στα 14” πριν από την λήξη, ο Τάιμπουλ σκόραρε για το 79-84 και «κλείδωσε» την δεύτερη νίκη. Πρώτη ήττα για την Ιταλία.

Δεκάλεπτα: 25-25, 45-44, 62-65, 83-86