Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ορλάντο Μάτζικ 106-94: “Μίλησε” στο τέλος η έδρα

Χάρη σε μια φοβερή τρίτη περίοδο, οι Καβαλίερς νίκησαν με 106-94 κι έστειλαν "σπίτι" τους Ορλάντο Μάτζικ.

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους κι επικράτησαν με επί των Ορλάντο Μάτζικ για να κάνουν το 4-3 στη σειρά των Playoffs του NBA. Έτσι, πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Μπόστον Σέλτικς.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας 39 πόντους και μαζεύοντας εννέα ριμπάουντ. Από κει και πέρα, ΛεΒερτ και Στρους βοήθησαν επαρκώς τον ηγέτη τους, προσθέτοντας 15 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ νταμπλ με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ πέτυχε ο Έβαν Μόμπλι.

Για την ομάδα του Ορλάντο, ο Πάολο Μπανκέρο ήταν απελπιστικά μόνος, με 38 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Γουέντελ Κάρτερ να ακολουθεί με 13. Τρομερά κακό παιχνίδι από τον Φρανζ Βάγκνερ, 6 πόντους με 1/14 σουτ εντός παιδιάς.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τους φιλοξενούμενους, που κράτησαν τον Ντόνοβαν Μίτσελ χαμηλά, ενώ ο Μπανκέρο είχε ήδη περάσει τους 20 πόντους. Προηγήθηκαν με 10 (43-53), έχοντας αποκτήσει διαφορά 18 πόντων (31-49).

Στην τρίτη περίοδο, ανέλαβαν δράση οι “συνήθεις ύποπτοι” της ομάδας του Κλίβελαντ. Ο Μίτσελ βρήκε ρυθμό, ο ΛεΒερτ ακολούθησε κι ο Μαξ Στρους, με δύο σερί τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (74-68) που δεν έχασαν μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-53, 76-68, 106-94