NBA: Σόου Γιάννη στο Σικάγο και νίκη για Μπακς

Ασταμάτητος ο Greek Freak στην επικράτηση της ομάδας του.

Ένας εξαιρετικός Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε την εμφάνισή του στο Σικάγο και με νταμπλ-νταμπλ 46 πόντων και 16 ριμπάουντ οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην επικράτηση με 113-97. Ακόμη μέτρησε 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής, σκοράροντας με 14/19 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 12/16 βολές.

Ο έτερος σταρ του οργανισμού, Ντέιμιαν Λίλαρντ, έμεινε σε… ρηχά νερά, με 16 πόντους και 7 ασίστ, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η προσφορά του Πατ Μπέβερλι στην τέταρτη περίοδο, που σκόραρε και τους 14 πόντους του σε εκείνο το σημείο! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κόμπι Γουάιτ με 22 πόντους. Ακόμη ο Νίκολα Βούτσεβιτς αποβλήθηκε στο τελευταίο 12λεπτο για σκληρό φάουλ πάνω στον Έι Τζέι Γκριν.

Τέλος, με αυτή τη νίκη τα Ελάφια έφτασαν τις 40 φέτος (σε 61 ματς ως τώρα), με τους Ταύρους να πέφτουν στο 28-32.