«Ήρωας» των Σέλτικς ο Μπράουν

Μερικές ώρες μετά τον χαμό του καλύτερού του φίλου, ο Τζέιλιν Μπράουν οδήγησε τους Σέλτικς σε μεγάλη νίκη με 92-88 επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Ο 21χρονος, ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και τρομερή άμυνα πάνω στον Κέβιν Ντουράντ, καθώς η ομάδα της Βοστόνης σημείωσε την 14η σερί νίκη της στο ΝΒΑ και μάλιστα απέναντι στους πρωταθλητές.

Μετά το τέλος του αγώνα, αποκάλυψε το προσωπικό του δράμα, καθώς λίγο πριν το τζάμπολ είχε μάθει την τραγική είδηση του θανάτου του «κολλητού» του από το γυμνάσιο Τρέβιν Στιντ. Όπως δήλωσε στα αμερικανικά ΜΜΕ, αρχικά δεν είχε το κουράγιο καν να βγει στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τελικά αποφάσισε να παίξει μετά από συζήτηση με τον προπονητή του και την μητέρα του φίλου του, στην μνήμη του οποίου αφιέρωσε την μεγάλη νίκη.

Σε άλλο ματς, οι Ρόκετς ήταν εντυπωσιακοί και με πρωταγωνιστή τον Χάρντεν, διελυσαν 142-116 τους Σανς μέσα στο Φοίνιξ, πραγματοποιώντας ρεκόρ με 90 πόντους μέσα σε 24 λεπτά, καταρρίποντας την δική τους επίδοση από το 1990, όταν και είχε πετύχει 87 πόντους μέχρι το ημίχρονο!

Ο Χάρντεν πέτυχε 48 πόντους και ο Κρις Πολ επέστρεψε από τραυματισμό με double double (11 πόντοι, 10 ασίστ).