Νάπολι-Βαρέζε 72-84: Η αντεπίθεση… σταμάτησε στους τρεις πόντους (hls)

Η Νάπολι παραμένει μια θέση μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Βαρέζε έφυγε από την Νάπολι, με την νίκη (74-82) επί των γηπεδούχων για την 22η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και οι παρτενοπέι παραμένουν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας διαφορά δυο νικών από την Κρεμόνα και την Φορτιτούτο Μπολόνια, ο οι οποίες βρίσκονται στην προτελευταία και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βαρέζε δημιούργησε διαφορά ασφαλείας στο σκορ, λόγω καλύτερων ποσοστών ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βεβιασμένες και άστοχες ενέργειες στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο, η Νάπολι πέρασε στην αντεπίθεση και το…αντίβαρο στην επιθετική συγκομιδή του Γουολτεντεζάι ήταν ο Ρίτς που πέτυχε 12 πόντους και οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 3 πόντους (51-54). Η Βαρέζε αντέδρασε και με τους Κιν και Ρέγες αύξησαν το προβάδισμα στους 9 πόντους (51-60), χωρίς να υπάρξει άλλη ευκαιρία επιστροφής της Νάπολι στην διεκδίκηση της νίκης.

Δεκάλεπτα: 22-25, 35-49, 52-63, 74-82