Δομινικανή Δημοκρατία-Ιταλία 87-82: Thrilla in Manila και πρόκριση για την παρέα του Τάουνς (highlights)

Η Δομινικανή Δημοκρατία με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο (31-17 επιμέρους σκορ) επικράτησε με 87-82 της Ιταλίας, έκανε το 2/2 στον πρώτο όμιλο του FIBA World Cup και έστειλε τους «ατζούρι» σε τελικό με τις Φιλιππίνες (29/08, Novasports)! Αποβολή για τον Ποτσέκο στα τελειώματα του πρώτου μέρους.

Κάτι συμβαίνει με το Araneta Coliseum στη Μανίλα… Χθες (26/08) το παιχνίδι του τουρνουά ανάμεσα στο Νότιο Σουδάν και το Πουέρτο Ρίκο, και σήμερα (27/08) τη ματσάρα της Δομινικανής Δημοκρατίας με την Ιταλία.

Οι «ατζούρι» άρχισαν το ματς καταπληκτικά, προηγήθηκαν με 12-0 στο τρίλεπτο, αλλά στη συνέχεια άρχισαν να είναι απελπιστικά άστοχοι (7/29 τρίποντα). Οι Δομινικανοί το εκμεταλλεύτηκαν και με τον Αντρές Φέλιζ να κάνει το ματς της ζωής του από το τρίποντο (7/10), ισορρόπησαν την κατάσταση (39-38 ημίχρονο).

Με τον Κάρλ Άντονι Τάουνς (24 πόντους, 11 ριμπάουντ) να παίρνει επιτέλους το «όπλο» του στο τρίτο δεκάλεπτο, η αμερικανική ομάδα ξέφυγε με ένα απίστευτο 31-17 επιμέρους σκορ, για να δημιουργήσει διψήφια απόσταση.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (77-60), όμως η Δομινικανή Δημοκρατία στο τελευταίο τρίλεπτο έπαιξε με την… φωτιά, ξαναβάζοντας στο ματς την Ιταλία με αλλεπάλληλα λάθη. Τελικά ο Τσε Γκαρσία γλύτωσε το… έμφραγμα και η παρέα των Τάουνς – Φέλιζ (24 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, MVP) έκανε το 2/2 που σημαίνει πρόκριση στην 2η Φάση και πιθανότατα πρωτιά στον όμιλο.

Η αποβολή του Ποτσέκο

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αποβολή του Τζιανμάρκο Ποτσέκο με δύο τεχνικές ποινές (02:20 πριν τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου). Ο Ιταλός κόουτς ξεσπάθωσε στους διαιτητές μετά από ένα αμφιλεγόμενο αμυντικό φάουλ του Ρίτσι στον Τάουνς (υποψία επιθετικού) και παρακολούθησε το υπόλοιπο του ματς από την φυσούνα. Όπως δηλαδή συνέβη και πέρσι στην Φάση των «16» του Eurobasket στο ματς με την Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 38-39, 69-56, 87-82