Αυστραλία-Φινλανδία 98-72: Σαν σε περίπατο (highlights)

Η Αυστραλία μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο νικώντας στην «Οκινάουα Αρίνα», στην πρεμιέρα, την Φινλανδία με 98-72.

Ήταν μια άνετη νίκη για τους «Μπούμερς» οι οποίοι δυσκολεύτηκαν μόνο για 15 λεπτά.

Η Φινλανδία είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα με τον Μάρκανεν και τον Σάλιν να οδηγούν την επίθεση, όταν και στο 15’ προηγήθηκε με 38-30, αλλά ως εκεί.

Η Αυστραλία με ηγέτη τον Πάτι Μιλς και από κοντά τους Γκίντει και Ίνγκλς, πάτησε γκάζι και από το -8 έκλεισε το ημίχρονο στο 45-40.

Στην επανάληψη ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Οι «Μπούμερς» κυριάρχησαν κατά κράτος και στις δύο άκρες του γηπέδου.

Ο Μιλς έδωσε το δικό του σόου, ο Γκίντει έκανε ένα πληθωρικό παιχνίδι και ο Ίγκλς με την εμπειρία και το καλό του σουτ άνοιξαν το γήπεδο.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-70, ενώ στο 4ο η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο φτάνοντας και τους 29 πόντους (61-90 στο 36’).

Ο Μιλς είχε 25 πόντους (9/14δ., 2/8τρ., 8ρ., 2 ασίστ, 4κλ.), ο Γκίντει 14π, 9ρ., 8 ασίστ και ο Ίγκλς 13π. (3/7τρ.).

Για την Φιλανδία που είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και μόλις δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Μαρκανεν με 17π. (αλλά 1/7τρ.) και ο Σάλιν με 13π. (4/8τρ.)