Σλοβακία-Σερβία 63-71: Ο Αβράμοβιτς «έσβησε» την «λαχτάρα» (hls)

Tρίτη νίκη των Σέρβων στην πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου 2023- Αποκλεισμός για την Σλοβακία.

Η Σερβία έκανε το τρίτο βήμα πρόκρισης στην δεύτερη φάση των προκριματικών αγώνων του Παγκοσμίου κυπέλλου 2023, νικώντας 71-63 την Σλοβακία, στην πόλη Λίβιτσε, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι αποκλείστηκαν με την τέταρτη ήττα τους στην 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου. Ο πλέι μέικερ της Παρτίζαν, Αλέξα Αβράμοβιτς ήταν ο “φύλακας-άγγελος” της Σερβίας και στα 30 λεπτά που αγωνίσθηκε κράτησε τα ηνία του ρυθμού και παράλληλα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής του ομάδας.

Οι Σλοβάκοι προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν έπαιξαν πιεστικά στην άμυνα (οι Σέρβοι είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ) και ενώ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους από τις επιθετικές επιδόσεις που είχαν.

Ο παίκτης του Ηρακλή, Μάρεκ Ντολεζάι ήταν μαζί με τον Μπροζνιάτσκι οι κορυφαίοι παίκτες της Σλοβακίας που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (34-50), αλλά στο 3ο δεκάλεπτο, μείωσε μέχρι τους 5 πόντους (50-55), χωρίς όμως την απαραίτητη, ανάλογη συνέχεια.

Οι τρείς πρώτες ομάδες του Α’ ομίλου θα βρεθούν στον ίδιο όμιλο και αντίπαλες με τις ισάριθμες πρώτες ομάδες του Β΄ ομίλου στον οποίο μετέχει η Εθνική Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 16-26, 31-44. 50-55, 63-71