Καρσίγιακα-Εφές 89-98: «Διπλό»-κορυφής στην Σμύρνη πριν τον Παναθηναϊκό

Στα «χαρτιά» ήταν ντέρμπι καθώς η Καρσίγιακα είναι μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν στη Τουρκία (ρεκόρ 20-5). Όμως, στην πράξη η Αναντολού Εφές κυριάρχησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε την 24η της νίκη πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (25/03).

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο (29-25) η Εφές ήταν καλύτερη από την Καρσίγιακα στο ντέρμπι κορυφής του τουρκικού πρωταθλήματος και δίκαια πανηγύρισε τη νίκη με 98-89!

Η Καρσίγιακα είναι η ευχάριστη έκπληξη της σεζόν καθώς με 20 νίκες και 5 ήττες είναι πάνω από την Φενέρμπαχτσε στην βαθμολογία (19-6 ρεκόρ), μπαίνοντας δηλαδή ανάμεσα στο κλασσικό δίπολο Φενέρ-Εφές (ρεκόρ 24-1).

Η ομάδα του Αταμάν, προερχόταν από ήττα (80-79 από την Μπάγερν) και ήθελε πολύ την επιστροφή στις επιτυχίες προτού υποδεχθεί την Πέμπτη (25/03, 19:30, Novasports) τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το κατάφερε έχοντας τους Αντριέν Μοερμάν και Βασίλιε Μίσιτς σε εξαιρετική κατάσταση, σε ένα ματς που χρησιμοποίησε περισσότερους από τους κοινοτικούς της παίκτες σε σχέση με τα υπόλοιπα ματς πρωταθλήματος (αφού ο αντίπαλος ήταν δυνατός).

Ο Γάλλος φόργουορντ σταμάτησε στους 24 πόντους με 9 ριμπάουντ ενώ ο Σέρβος γκαρντ πρόσθεσε ακόμη 23 στο «σακούλι» της Εφές.

Για την Καρσίγιακα, ο Τόνι Τέιλορ σκόραρε 24 πόντους ενώ ο Τζέφερι Μόργκαν έκανε ακόμα ένα double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 46-50, 64-74, 89-98