Ελλάδα-Μαυροβούνιο 78-66: Καλό φιλικό δείγμα για την Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στο Μαυροβούνιο και πήρε τη νίκη με 78-66 στη δεύτερη μέρα του τουρνουά U18 στη Γευγελή.

Η Εθνική Εφήβων πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στο Μαυροβούνιο και πήρε τη νίκη με 78-66 στη δεύτερη μέρα του τουρνουά U18 στη Γευγελή, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Αύριο (17/07) θα αντιμετωπίσει στις 15.00 την Βουλγαρία.

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα, κατάφερε να αυξήσει σταδιακά τη διαφορά ως το +10 (38-28) του ημιχρόνου. Συνέχισε ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, ήταν πιο εύστοχη στα σουτ τριών πόντων, κυριάρχησε τα ριμπάουντ και έφτασε στο τελικό 78-66.

Διαιτητές: Λάλκοφ, Μαντζόφσκι, Τεμέλκοφ

Δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 62-46, 78-66

Ελλάδα (Καντζούρης): Δήμου 3 (1), Κορκοντζέλος 10 (1), Λαγός 6, Σπρίντζιος 8 (2), Ζούγρης 8, Μπιλάλης, Χιτικούδης, Πλώτας 10 (1), Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 7, Ευσταθίου 6, Ζορμπάς, Καλιοντζής 5, Καλατζής 15 (4τρ, 11ρ.)