Ισπανία – Καναδάς 77-70: Στον τελικό για τρίτη φορά οι Ισπανίδες (highlights)

Καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Ισπανίδες άντεξαν στην αντεπίθεση του Καναδά και έκλεισαν θέση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, όπου θα αντιμετωπίσουν τις Η.Π.Α.

Η Ισπανία προηγήθηκε 26-18 στο δεκάλεπτο και 40-36 στο ημίχρονο και έλεγξε το ματς ως το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν με το +12 (64-52) φαινόταν ότι θα κέρδιζε χωρίς καρδιοχτύπια.

Εντούτοις οι Καναδέζες έκαναν την αντεπίθεση τους, μείωσαν σε 69-68 με επιμέρους σκορ 5-16 όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή χάνοντας τρεις ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό οι Ισπανίδες έβγαλε τις βολές που χρειάστηκε, εκμεταλλεύτηκαν και ένα ανόητο αντιαθλητικό φάουλ και πήραν μια άξια πρόκριση στον τελικό.

Για την Ισπανία πρώτη σκόρερ ήταν η 17χρονη Ιγιάνα Μαρτίν με 24 πόντους και 5 ασίστ, με την Φαμ να συμπληρώνει με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και την Φλόρεθ να έχει 12 πόντους.

Για το Καναδά πρώτη σκόρερ ήταν η Φουρνιέ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, με την Γκιμπ να έχει 13, με τη καλή σκόρερ Πρόσπερ να μένει μόλις στους 11 πόντους με 4/12 σουτ και 4 λάθη.