Βοσνία – Ουγγαρία 95-85: Είχε περισσότερες λύσεις

Η ομάδα του Αζιζ Μπεκίρ επικράτησε σε ένα δύσκολο παιχνίδι στην πρεμιέρα της στο Eurobasket.

Για τον δεύτερο όμιλο οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στην Κολωνία η Βοσνία αντιμετώπισε την Ουγγαρία με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με τελικό σκορ 95-85.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα δεκάλεπτο και να προσπαθούν να δείξουν μεγαλύτερη συνέπεια στο αμυντικό κομμάτι κάτι που ίσως θα βοηθούσε στο να υπάρξει κάποια διαφορά ανάμεσα στους δυο μονομάχους.

Βοσνία και Ουγγαρία βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες με αποτέλεσμα το παιχνίδι να συνεχίζει να είναι ανταγωνιστικό με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και στο αμυντικό κομμάτι και να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς με ένα προβάδισμα που έφτασε και σε διψήφια επίπεδα. Η ομάδα του Στόγιαν Ίβκοβιτς προσπάθησε, μείωσε την διαφορά στην τελευταία περίoδo αλλά έμεινε από δυνάμεις με τους Βόσνιους να διατηρούν τελικά την διαφορά και να φτάνουν στην νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νούρκιτς και Μούσα που σημείωσαν από 19 πόντους ενώ στην άλλη πλευρά 20 είχε ο Μπένκε και 16 ο Χάνγκα.

Επόμενη υποχρέωση για τις δυο ομάδες είναι το Σάββατο (3/9) με την Βοσνία να αντιμετωπίζει την Γερμανία και την Ουγγαρία να παίζει απέναντι στην Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 28-23, 28-17, 22-22.