Ζάλγκιρις-Ζενίτ 75-83: Κυρίαρχη στη Λιθουανία η ομάδα του Πασκουάλ (hls)

Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού για 30 λεπτά, η Ζενίτ πέρασε από το Κάουνας ούσα πλέον στο 6-2.

Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον Λοβέρν, ο οποίος δεν είχε συμπαράσταση στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν το “ξέσπασμα” του Χόλινς -πέτυχε 10 σερί πόντους- για να κλείσουν στο +8 το πρώτο δεκάλεπτο, 15-23.

Χάρη στην ευστοχία τους από την περίμετρο, την απουσία λαθών και το ανέβασμα του Πάνγκος, η Ζενίτ έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους δύο φορές μέσα στη δεύτερη περίοδο, για να πάει με προβάδισμα 13 πόντων στην ανάπαυλα, 32-45.

Με καταιγισμό τριπόντων οι Ρώσοι έφεραν τη διαφορά στους 25 πόντους (34-59) στο 23′ κι όλα έδειχναν πως θα ακολουθούσε ένα άνετο βράδυ για την ομάδα του Πασκουάλ.

Παρόλα αυτά η Ζάλγκιρις δεν τα παράτησε, πίεσε, υποχρέωσε τη Ζενίτ σε λάθη και με άξονες τους Λοβέρν, Γκριγκόνις μείωσε ακόμη και στους 6 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή.

Κάπως έτσι η Ζενίτ πήγε στο 6-2, ενώ η Ζάλγκιρις είναι στο 5-6.

Για τους νικητές ο Χόλινς είχε 20 πόντους, ο Πάνγκος 13 πόντους και 7 ασίστ, 16 είχε ο Τόμας, 11 ο Πόιτρες.

Από τους γηπεδούχους ο Γκριγκόνις είχε 18 πόντους, ο Λοβέρν 17, 12 προσέθεσε ο Ρούμπιτ.

Tην επόμενη αγωνιστική οι Λιθουανοί φιλοξενούν την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ οι Ρώσοι υποδέχονται τη Φενέρμπαχτσε.