Κατοστάρα με την αύρα του Ρικ και το… όπλο του Τζίμερ (video)

Με τον Ρικ Πιτίνο στον πάγκο, τον Φριντέτ εκτελεστή, εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ με 100-68.

Ήταν ένα ρεσιτάλ ολοκληρωτικού μπάσκετ που «χόρτασε» τον κόσμο ο οποίος δεν σταμάτησε ν’ αποθεώνει παίκτες και προπονητή.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και στις δύο άκρες του γηπέδου. Ο Φριντέτ σκόραρε κατά ριπάς (21 πόντοι), ο Καλάθης μοίραζε (9 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και άπαντες πρόσθεταν καλή άμυνα και σκορ με τον Τόμας να έχει 15 πόντους και τον Ράις 12. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα κρατώντας χωρίς πόντο την Μπασκόνια μέχρι το πρώτο δίλεπτο. Την ίδια στιγμή αν και έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ δεν μπορούσε να τα μετουσιώσει σε σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό πέρασαν 3-6 και 5-10. Τρίποντο του Καλάθη έκανε το 8-10 και ο Βουγιούκας το 12-10. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχανε τα ριμπάουντ από τον πανύψηλο Φαλ, αλλά η Μπασκόνια τις ευκαιρίες για να βάλει καλάθια με 5/11 δίποντα. Καλάθια από Τόμας και φριντέτ έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 17-11 3.23 πριν το τέλος. Όμως η πληγή των επιθετικών ριμπάουντ ήταν εμφανής. Τρίποντα του Στάουσκας έκαναν το σκορ 17-17 στο 8’. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 20-17 χάρις σε τρίποντο του Ράϊς. Τα ριμπάουντ ήταν 10-15 για την Μπσκόνια με 8 επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ξεκίνησε με τρίποντο του Στάουσκας. Ο Παναθηναϊκός όμως έσφιξε την άμυνα του, έλεγξε τα ριμπάουντ, ανέκαμψε και με τρίποντο του Ράις πέρασε 27-22.  Οι πράσινοι διατηρούσαν το προβάδισμα έχοντας καλό ποσοστό έξω από τα 6.75. τρίποντο Παπαπέτρου έκανε το 30-25. Με τον Καλάθη να δημιουργεί και τον Γουάιλι να εκτελεί ο παναθηναϊκός ξέφυγε με 34-27 στο 15’.  Γκολ-φάουλ του Φριντέτ έκαναν το 37-28. Με καλή άμυνα τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο οι πράσινοι έφυγαν 46-36 στο ημίχρονο, παρά κάποιες μικρές «ατέλειες» στην περιφερειακή άμυνα που έφεραν δύο συνεχόμενα τρίποντα του ματ Τζάνινγκ.

Στην ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός είχε 11/23 δίποντα και 6/13 τρίποντα ενώ είχε ισορροπήσει στα ριμπάουντ έχοντα όσα και η Μπασκόνια (20). Ο Καλάθης είχε ήδη 8 πόντους με 6 ασίστ, ενώ 8 πόντους είχε και ο Φριντέτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/20 δίποντα και 6/15 τρίποντα με τους Στάουσκας και Τζάνινγκ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην άμυνα. Κυριάρχησε κατά κράτος και στις δύο άκρες του γηπέδου. Κλεψίματα και καλάθια από Τόμας και Παπαγιάννη κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη έκαναν το 52-36. Τρίποντο του Φριντέτ έφερε τη διαφορά στο +15 (57-42). Ένα ακόμη από τον Τόμας έκανε το 60-44 5.41 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τον Σιλντς να είχε εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά την Μπασκόνια. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν ασταμάτητος με τον εκπληκτικό Φριντέτ να σκοράρει τρίποντο ακόμη κι από τα εννέα μέτρα!!! Σ’ ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο το σκορ έκλεισε στο 72-51 με επιμέρους σκορ 26-15.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ράις με τρίποντο έκανε το 75-51 με το καλημέρα. Ακολούθησε ένα ακόμη από τον Τζόνσον και το σκορ στο 78-55. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός είχε 10/21 έξω από το τόξο. Τα πάντα έμοιαζαν και ήταν διαδικαστικά με τον Ράις να κάνει το 83-57. Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν απόλυτη σε όλους τους τομείς. Η Μπασκόνια έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και το σκορ ήταν στους 30 πόντους  91-61 στο 36’. Τρίποντο του Μπεντίλ ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 96-63 ενώ κάρφωμα του Παπαπέτρου στα 8’’΄έγραψαν το τελικό 100-68 μέσα σε αποθέωση.