Βιλερμπάν – Μονακό 77-87: Έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος! (Highlights)

Πήρε το εγχώριο ντέρμπι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, με εκπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η LDLC Arena ήταν κατάμεστη εναντίον της Μονακό στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής της Euroleague και παρότι οι παίκτες του Πιερίκ Πουπέ έπαιξαν για τη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού καλύτερα από τους Μονεγάσκους δεν κατάφεραν να πάρουν την όγδοη νίκη τους.

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο… από ένα δεκάλεπτο και στο δεύτερο! O Μάικ Τζέιμς και η παρέα του μπήκαν φουριόζοι στο ματς και κράτησαν τη Βιλερμπάν χαμηλά στους 12 πόντους και +11 (12-23).

Οι δύο επόμενες περίοδοι ανήκαν εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους! Με κύριο εκφραστή τον Καμπαρό (23) αλλά και άξιο συμπαραστάτη τον Λοβέρν (13), γύρισαν «τούμπα» το ματς και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (61-56).

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς απέδειξαν πως μόνο τυχαία δεν είναι βρίσκονται στην 5η θέση και μια ανάσα από την τριάδα. Ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο φύγανε θριαμβευτές από το εγχώριο ντέρμπι.

Σε πολύ καλή βραδιά είχαν τον Οκόμπο (16) και τον Ντιαλό (15), ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Μπλοσομγκέιμ (13) με τον Τζέιμς (12).