Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 85-72: Τέλος στο σερί και… περιμένει! (highlights)

Τέλος στο σερί των έξι νικών του Ολυμπιακού στη Euroleague έβαλε η Αναντολού Εφές στην 30η αγωνιστική, χάρις το υπέρ της 85-72. «Κλειδί» της επικράτησης των Τούρκων η ευστοχία τους από τα 6.75. Αποβλήθηκε με 4.8'' για τη λήξη του ματς ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Με σκυμμένο το κεφάλι για άλλη μία χρονιά έφυγε από την έδρα της Αναντολού Εφές ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες είδαν τους Τούρκους να είναι «καυτοί» από την περιφέρεια (14/27 τρ.) και ηττήθηκαν με 85-72 στην Πόλη. Παράλληλα το σερί των έξι νικών τους στην Euroleague ολοκληρώθηκε στην 30η στροφή της. Τέλος, αξιοσημείωτο του αγώνα από το… πουθενά ήταν και ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με 4.8’’ πριν το τέλος, «βάζοντας» τα με έναν εκ των διαιτητών!

Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 18-12, έχασαν την ευκαιρία να έχουν το πάνω χέρι για την τετράδα και πλέον περιμένουν τα υπόλοιπα ματς των διεκδικητών του πλεονεκτήματος για να δουν τη θέση τους. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 13-17 και διατηρούν τις ελπίδες τους για είσοδο στα Play-in «ζωντανές». Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η διψήφια συνεισφορά πέντε παικτών της, με πρώτο σκόρερ της τον Λάρκιν (15π.). Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος τους ήταν ο Πίτερς (19π.), με τους Φαλ (14π.), Παπανικολάου (12π. 6 ριμπ., 5 ασ.) και Κάνααν (11π.) να ακολουθούν σε απόδοση, αλλά να μην φτάνουν. Το ίδιο και οι 10 ασίστ του Γουόκαπ, για μόλις ένα λάθος του…

«Καυτοί» Πλάις και Εφές – Επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Με τον Πλάις να είναι «καυτός» από τα 6.75 άρχισε η αναμέτρηση κόντρα στην Εφές για τον Ολυμπιακό. Ο Γερμανός σέντερ μέτρησε 3/3 στα πρώτα λεπτά και «έτρεξε» ένα προσωπικό, 9-0! Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να σκοράρουν λόγω των κακών τους επιθέσεων, με τον Φαλ να βάζει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του (3’). Ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Κλάιμπερν για το 12-2 (4’), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να ζητήσει τάιμ άουτ πριν το τηλεοπτικό! Ύστερα από αυτό οι παίκτες του εμφανίστηκαν καλύτεροι στην μπροστά πλευρά του παρκέ, όμως ο Λάρκιν με βολές και νέο καταιγισμό από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά στο +12, 22-10 (7’). Η άμυνά του άρχιζε να ανεβάζει… στροφές μετά τα 6/8 τρίποντα των γηπεδούχων και με τον ίδιο τρόπο ο Πίτερς σκόραρε και μείωσε στους έξι, 24-18 (9’), με τον Μιγιάτοβιτς να παίρνει και εκείνος τάιμ άουτ με το μομέντουμ να αλλάζει χέρια. Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο έριξε με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τη διαφορά και να βρίσκονται πίσω με πέντε, 26-21.

Μείωσε στον πόντο με Ράιτ – Δεν… έχανε τρίποντο η Εφές

Εν αντιθέσει με την αρχή του ματς, ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο χάρις τον Μόουζες Ράιτ. Ο… Μωυσής μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και με έξι σερί μείωσε αρχικά σε 26-25 και εν συνεχεία σε 28-27. Ένα δικό του λάθος σε κλέψιμο και άλλο ένα από τον ΜακΚίσικ έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να επαναφέρει τη διαφορά στους έξι, 33-27 (14’). Αυτή πήγε και στους οκτώ, αλλά το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο του Λαρεντζάκη από το κέντρο στη λήξη της επίθεσης την έριξε στους πέντε, 35-30 (15’). Ασύλληπτο «χτύπημα» από την… κόμπρα των Πειραιωτών! Το ματς πήγε στο τηλεοπτικό του τάιμ άουτ (17’) στο 38-33, με τον Γκος να «απαντάει» σε ένα ακόμη εύστοχο σουτ των Τούρκων από την περιφέρεια (8/12). Ύστερα από αυτό ο Γουίλις βρήκε στόχο σε ένα ακόμη και το κλέψιμο-κάρφωμα του Ράιτ για το 43-33 των γηπεδούχων ανάγκασε τον Έλληνα προπονητή των φιλοξενούμενων να φωνάξει τους παίκτες του κοντά του (18’). Ο Πετρούσεφ μείωσε με δύο βολές, αλλά και πάλι ο Γουίλις σκόραρε από τα 6.75 για το 46-35, με το 10ο εύστοχο της ομάδας του (10/14, 71.4%). Εν τέλει οι δύο πλευρές πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους «ερυθρόλευκους» πίσω 11 πόντους, 48-37.

Συνέχεια στο «κυνήγι» με… καυτό Πίτερς

Με τους Πίτερς και Παπανικολάου να σκοράρουν με βολές και καλάθι στον αιφνιδιασμό αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός μείωσε στους επτά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, 48-41 (22’). Όμως η Εφές δεν έχανε τρίποντο και ο Οσμάνι σημείωσε ένα ακόμη, για το 51-41, φτάνοντας τα 11 για την ομάδα του σε 15 προσπάθειές της. Εξωπραγματικό! Ακολούθως μάλιστα η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή υπέρ των Τούρκων, το +13, 55-42 (24’). Ένα 5-0 σερί του Πίτερς την έριξε στους οκτώ, 55-47 και ανάγκασε τον Μιγιάτοβιτς να πάρει τάιμ άουτ (25’). Ο Αμερικανός είδε τον Φαλ να καρφώνει και να… κόβει το σερί του, αλλά επανήλθε και σκόραρε τρίποντο για το 57-52 (27’). Από την απέναντι πλευρά ο Λάρκιν «απάντησε» για το 12ο εύστοχο σουτ των γηπεδούχων από τα 6.75, με τον Γάλλο σέντερ να μην πτοείται και να μειώνει εκ νέου στο 60-54, πριν ο Κάνααν ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις, 60-56 (28’). Ο ίδιος είχε και τρίποντο στον αιφνιδιασμό ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, για το 62-61, φέρνοντας τους Πειραιώτες σε… απόσταση βολής! Όμως η Εφές «έτρεξε» ένα 4-0 και ξέφυγε με 66-61 στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, με τους Πίτερς και Φαλ πάντως να φτάνουν τους 17 και 14 πόντους αντίστοιχα…

«Βραχυκύκλωσε» και έχασε

Επιστροφή στο… πρώτο δεκάλεπτο ήταν η επιθετική εικόνα του Ολυμπιακού στην εκκίνηση του τελευταίου κομματιού του αγώνα, με την Εφές να ξεφεύγει στο +11, 72-61 (34’). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ βλέποντας τους παίκτες του να κάνουν απανωτά λάθη και να μην μπορούν να σκοράρουν. Οι πρώτοι του πόντοι στην περίοδο ήρθαν με 2/2 βολές του Πίτερς, για το 72-63, ενώ ο Κάνααν σκόραρε από τα 6.75 και μείωσε σε 73-66 (35’). Ένα νέο 8-0 των Τούρκων τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 81-66 (38’), 2:51 πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να φτάσουν σε μία επική ανατροπή στο τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έπρεπε και επικράτησαν τελικά με 85-72, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποβάλλεται με 4.8” πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72