Μπαρτσελόνα-Άλμπα 93-77: Άνετη κι ωραία “ξέσπασε” στους Γερμανούς!

Πολύ εύκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην Άλμπα.

Μπαρτσελόνα και Άλμπα αναμετρήθηκαν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Μετά από 15 λεπτά ανταγωνιστικού παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, έχτισαν διαφορά και επικράτησαν πολύ εύκολα με 91-77. Έτσι, ανέβηκαν στο 18-8 και παραμένουν στη δεύτερη θέση. Στο 5-21 έπεσε η Άλμπα, που κατάφερε να αντέξει μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου.

Οι «μπλαουγκράνα», που στο ίδιο γήπεδο ηττήθηκαν το σαββατοκύριακο από την Βαλένθια για την Liga Endesa, είχαν σε φοβερή μέρα τους Ερνανγκόμεθ και Λαπροβίτολα, ο Ντα Σίλβα έκανε από τα καλύτερά του παιχνίδια με τους Καταλανούς και ο Βέσελι συνέχισε τις «υψηλές πτήσεις» του. Από τους Γερμανούς, που μέτρησαν 11 ασίστ για 19 λάθη, ο Σνάιντερ έμεινε στο ύψος των περιστάσεων.

22-11 οι ασίστ, 13-12 τα κλεψίματα των δύο ομάδων.

Το ματς

Σε πολύ γρήγορα τέμπο ξεκίνησε ο αγώνας, με τις 2 ομάδες να είμαι τρομερά εύστοχες από τη περιφέρεια. Το 19-18 του πενταλέπτου το καταδεικνύει. Ένα challenge των διαιτητών «πάγωσαν» τον ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Έχτισαν μια μικρή διαφορά και το τέλος της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 5 (31-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλά και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (31-34). Από κει και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι έκαναν δικό τους επιμέρους 20-2, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (51-39).

Το παιχνίδι τελείωσε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 8-0, ανέβασε τη διαφορά στους 20 (59-39) και δεν υπήρχε πλέον γυρισμός. Με Μπίλι Ερνανγκόμεθ και Λαπροβίτολα να κάνουν πάρτι, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας μέχρι το +31 (80-49), με τη περίοδο να τελειώνει 80-51.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η λογική χαλάρωση των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στην Άλμπα να ρίξει τη διαφορά. Η ομάδα από το Βερολίνο έφτιαξε την εικόνα της και μείωσε μέχρι τους 14 (91-77), πριν ο Πάουλι διαμορφώσει το τελικό σκορ του αγώνα.

Πόντοι ανά δεκάλεπτα: 31-26, 51-39, 80-51, 91-77

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ.