Εφές-Μιλάνο 79-73: Επέστρεψε από το -13 και έμεινε «ζωντανή» με In-shane Larkin (highlights)

Με 30-7 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές ξέχασε γρήγορα ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο (34-43) και παρότι η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε με δικό της σερί, στο τέλος οι Τούρκοι πανηγύρισαν την 10η νίκη τους στην Euroleague (10-15 ρεκόρ και οι δύο ομάδες).

Το παιχνίδι των σερί στην ευρωπαϊκή πλευρά της Πόλης! Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), όπου οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν από την γραμμή του τριπόντου, η Αρμάνι Μιλάνο έπαιξε τρομερό μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 6/9 τρίποντα, βρέθηκε στο +13 (25-38). Ο Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ μόλις στο τέταρτο ματς του στην Euroleague ήταν «καυτός» και με 4/5 τρίποντα (12 πόντοι) οδηγούσε την κούρσα των σκόρερ στην ανάπαυλα (34-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ιστορία άλλαξε άρδην. Η Εφές των 2/10 τριπόντων στο πρώτο μισό, βγήκε από τα αποδυτήρια άλλη ομάδα. Ό,τι και αν είπε στα αποδυτήρια ο υπηρεσιακός προπονητής, Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, έπιασε τόπο. Σέιν Λάρκιν και Τίμπορ Πλάις σάλπισαν την αντεπίθεση, μπήκαν και οι υπόλοιποι στην εξίσωση για ένα μυθικό 30-7 επιμέρους σκορ σε 10 αγωνιστικά λεπτά (64-50)! Η ομάδα του Μεσίνα σε αυτό το διάστημα ήταν τραγικά άστοχη και ο θρύλος προπονητής της κάλεσε μόλις ένα τάιμ-άουτ. Παράλληλα, δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον κορυφαίο παίκτη του πρώτου μισού (ΜακΓκρούντερ)…

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ιταλοί ανασυντάχθηκαν και με 7-21 επιμέρους σκορ ισοφάρισαν το ματς στους 71 πόντους. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση η άμυνα των Τούρκων και ο clutch Γουίλ Κλάιμπερν! Ο Αμερικανός σκόρερ είχε μόλις δύο πόντους με 1/7 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά τα δύο τρίποντα που έβαλε χάρισαν εν τέλει στην Εφές τη νίκη (77-71 και λίγο μετά 79-73).

10-15 πλέον το ρεκόρ και για τις δύο ομάδες, που θα χρειαστούν ντεμαράζ στις τελευταίες εννέα στροφές της Regular Season για να καταφέρουν να μπουν στα play-in.

Πρώτος σκόρερ και MVP του ματς ο (In)Shane Larkin με 19 πόντους, 6 ασίστ και 24 στο PIR. Δεύτερος πόλος στην επίθεση της ομάδας του Μιγιάτοβιτς, ο Τίμπορ Πλάις με 17 πόντους.

Για το Μιλάνο, ο Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ είχε 16 πόντους, ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν επίσης 16 και ο Σέιβον Σιλντς 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73