Μπάγερν-Βαλένθια 85-84: Θρίλερ στο Μόναχο! (highlights)

Τεράστια νίκη των Γερμανών απέναντι στην Βαλένθια.

Μπάγερν και Βαλένθια αναμετρήθηκαν στο BMW Park του Μονάχου για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Μετά από ένα εξαιρετικό ντέρμπι, οι Γερμανοί θα πάρουν τη νίκη με 85-84, διατηρώντας τη ψυχραιμία στα τελευταία πολύ κρίσιμα λεπτά.

Στο 8-9 ανέβηκαν οι Βαυαροί, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μόλις έξι λάθη. Κομβικοί στο φινάλε οι Μπράνκοβιτς και Λούσιτς, που πέτυχε τρίποντο για το 79-73. Πολύ άστοχος ο Σιλβέν Φρανσίσκο.

Στο 9-8 έπεσε η Βαλένθια, που είχε σε εξαιρτετικό βράδυ τους Μπράντον Ντέιβις και Κρις Τζόουνς (21 και 19 πόντοι έκαστος) αλλά δεν είχαν άλλον άξιο συμπαραστάτη.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχα, με τον Τζόουνς να ανοίγει το σκορ για την Βαλένθια στα 2,30 λεπτά. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (8-4, 15-10) αλλά οι «νυχτερίδες» ισορρόπησαν και με καλάθι και φάουλ του Τουρέ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στα ίσια (16-16).

Με σερί 7-0 η Βαλένθια θα περάσει μπροστά με 5 (18-23), πριν η Μπάγερν απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (25-23). Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις από παντού. Το ημίχρονο θα τελειώσει με τη Βαλένθια να προηγείται για έναν πόντο (38-39) σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι.

Με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Τζόουνς η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με επτά (45-52). Η Μπάγερν αντέδρασε άμεσα και με κάρφωμα του Μπράνκοβιτς ισοφάρισε (54-54) με 4 λεπτά για το τέλος της περιόδου. Οι Γερμανοί θα προηγηθούν μάλιστα με 4 (58-54) πριν απαντήσουν οι «νυχτερίδες» με δύο σερί τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με 60-62 με την τελευταία περίοδο να προμηνύεται συναρπαστική.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλά την τελευταία περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους 6 (60-66). Η Μπάγερν θα παραμείνει κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Λούσιτς, θα βρεθεί στο -2 (68-70). Με δύο στνεχόμενα καλάθια του Μπολμάρο, οι Γερμανοί θα προηγηθούν με 73-71, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Λούσιτς θα πετύχει τρίποντο-μαχαιριά για το 79-73. Ο Ντέιβις θα κρατήσει ζωντανούς τους φιλοξενούμενους με πέντε σερί πόντους για το 80-79. Ο Τζόουνς θα μειώσει σε 82-81 αλλά η Μπάγερν θα είναι εύστοχη από τη γραμμή των βολών. Ο Ρόμπερτσον θα πετύχει τρίποντο για το 85-84, οι Γερμανοί θα κάνουν σωστή επαναφορά και θα πανηγυρίσουν μια εξαιρετικά αγχώδη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-39, 60-62, 85-84

Μπάγερν (Λάσο): Έντουαρτς 10 (0/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 3 (0/2 δίποντα, 0/5 τρόποντα), Μπούκερ 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ράντονσιτς 2, Μπόνγκα 5 (2/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Μπολμάρο 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούσιτς 12 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκιφάι 2, Ομπστ 12 (0/1 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χάρις, ΓουάιλερΜπαμπ 2 (0/5 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Τζόουνς 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντέιβις 21 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πραντίγια 4, Ρίβερς 7, Πουέρτο, Ρόμπερτσον 8 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τουρέ 3, ΛόπεζΑροστέγκι 9 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντερσον 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Χέρμανσον 4

Τα συνολικά στατιστικά της Μπάγερν: 17/25 βολές, 19/39 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 37 (24 +13 )ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ

Τα συνολικά στατιστικά της Βαλένθια: 12/18 βολές, 24/41 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 31 (26 +5 )ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ

Στην επόμενη αγωνιστική της Euroleague, η Μπάγερν θα ταξιδέψει στην Μπολόνια για τον αγώνα με την Βίρτους (3/1, 21.30), ενώ η Βαλένθια θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (3/1, 20.30).