Μονακό-Αναντολού Εφές 82-89: Μέγας είσαι Λάρκιν…(highlights)

Με ηγέτη τον Σέιν Λάρκιν η Αναντολού Εφές νίκησε στο «Γκαστόν Μεντεσίν» την Μονακό με 89-82 για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Ο αμερικανός ήταν καταπληκτικός, έβαλε 25 πόντους, καθοριστικό καλάθι στο τέλος και έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μάικ Τζέιμς.

Έτσι η Εφές σταμάτησε το σερί των πέντε συνεχόμενων νικών των μονεγάσκων, πήγε το ρεκόρ της στο 4-4, ενώ η Μονακό στο 5-3.

Η Εφές είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του ματς και από το 20-19 και μετά δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ.

Είχε σε μεγάλη βραδιά τους τρεις περιφερειακούς της. Εκτός από τον Λάρκιν, ο Μπομπουά πρόσθεσε 21 πόντους και ο Τόμπσον 16.
Όλοι οι υπόλοιποι πάντως βοήθησαν ο καθένας στον τομέα του.

Η Μονακό με Λόιντ και Οκόμπο προηγήθηκε με 20-19 αλλά ήταν πίσω στο δεκάλεπτο 25-28 και 44-48 στο ημίχρονο.

Σταθερή Εφές και στο δεύτερο

Η Εφές κράτησε χαμηλά τον Τζέιμς που σκόραρε τους πρώτους πόντους του 7.25 στο 3ο δεκάλεπτο. Αν μάλιστα δεν έχανε και το αμυντικό ριμπάουντ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη η διαφορά (14 επιθετικά η Μονακό).
Προηγήθηκε με 52-61 αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-69.

Στο 4ο η Μονακό πλησίασε στο 82-85, αλλά ο Λάρκιν έβαλε ένα καταπληκτικό καλάθι υπό πίεση για το 82-87 που ουσιαστικά καθάρισε το ματς.