Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 71-72: Ο Σλούκας «έκλεισε» το πρώην σπίτι του (hls)

Με το εκπληκτικό buzzer beater του Σλούκα ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία και απέχει μία νίκη από το Final 4 της Euroleague.

Εκπληκτικό, φανταστικό, συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Τουρκία με τη Φενέρ να αγκαλιάζει τη νίκη, ύστερα από το λάθος του Γουόκαπ και το δίποντο του Γκούντουριτς, ωστόσο ο Σλούκας στο πρώην σπίτι του πέτυχε το τρίποντο που «πάγωσε» το γήπεδο…

Τζεκίρι και Ντόρσεϊ «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό

Όπως τελείωσε το παιχνίδι στο ΣΕΦ ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Τουρκία. Η Φενέρ με όπλο της την πιεστική άμυνα και τη διεκδίκηση κάθε ριμπάουντ στις δύο πλευρές του γηπέδου κατάφερε να πάρει τα ηνία αφήνοντας τον Ολυμπιακό σε θέση κυνηγού του σκορ. Αυτή τη φορά ο Φαλ δεν έκανε τη διαφορά στο ζωγραφιστό, χάνοντας πολλές μάχες. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Τζεκίρι σε 8 λεπτά είχε επτά πόντους, ενώ ζεστός ξεκίνησε και ο Ντόρσεϊ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους οκτώ για το 15-11. Ο Βεζένκοφ ήταν ο μοναδικός παίκτης από το σύνολο του Μπαρτζώκα που είχε θετική παρουσία επιθετικά σημειώνοντας επτά πόντους στην πρώτη περίοδο (21-15).

Σαν το σπίτι του ο Σλούκας

Η επιμονή του Ολυμπιακού να παίζει κοντά στο καλάθι δεν του βγήκε ούτε με τον Μπλακ. Αντίθετα οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό και ειδικά ο Ντόρσεϊ. Ο πρώην άσος των «ερυθρολεύκων» με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (26-15). Ο Σλούκας με δύο βολές και μία ασίστ στον Παπανικολάου, «ανάγκασε» τον Ιτούδη να ζητήσει τάιμ άουτ (26-19). Οι… μηχανές πήραν μπροστά και με τον Έλληνα γκαρντ να σημειώνει συνολικά οκτώ πόντους βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου οι νταμπλούχοι να τρέξουν 14-2 και να πάρουν το προβάδισμα (28-29) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Έντουαρντς προσπάθησε να κάνει ξανά ζημιά στον Ολυμπιακό, αλλά αυτή τη φορά ο Σλούκας δεν τον άφησε και με τους 13 πόντους που πέτυχε στη δεύτερη περίοδο έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το +3 (35-38).

«Έμειναν» στα αποδυτήρια

Μεταμορφωμένος προς το χειρότερο μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ μετά την ανάπαυλα. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, έχοντας εγκλωβιστεί στην καλή άμυνα της Φενέρ. Οι γηπεδούχοι αντίθετα βρήκαν και πάλι πόντους με τον Τζεκίρι. Για έξι λεπτά το σύνολο του Μπαρτζώκα είχε πετύχει μόλις ένα δίποντο με τον Βεζένκοφ και αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο στο +8 της Φενέρ (51-43). Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 51-45 του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με 16-7 για τους γηπεδούχους…

Σλούκας και τέλος….

Μέχρι το σημείο που «εμφανίστηκαν» οι Μακίσικ και Μπλακ στο παρκέ, η Φενέρ είχε το πάνω χέρι και ήταν σταθερά μπροστά. Ο Σλούκας  είχε άξιους συμπαραστάτες τους δύο Αμερικανούς και το 60-51 έγινε 60-64 με σερί 13-0. Ο Ντόρσεϊ ξύπνησε στο κατάλληλο σημείο για τους Τούρκους. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού με καλάθι και φάουλ, ένα εύστοχο τρίποντο και άλλη μία ασίστ για το τρίποντο του Καλάθη οδήγησε τη Φενέρ στην ανατροπή του σκηνικού (69-66) 1’43’’ πριν το τέλος. Ο Βεζένκοφ απάντησε με εκπληκτικό τρίποντο 48’’ πριν το φινάλε και έφερε το ματς στα ίσια μεταφέρνοντας το άγχος στους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, αλλά ο Γουόκαπ έκανε απίστευτο λάθος δίνοντας την μπάλα σε αντίπαλο. Το δώρο εκμεταλλεύτηκε ο Γκούντουριτς, ο οποίος έκανε το 71-69 με το ρολόι να δείχνει 3,9’’. Οι πανηγυρισμοί των φιλάθλων της Φενέρ σταμάτησαν απότομα με το εκπληκτικό τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 5, Μπιρσέν, Έντουαρντς 5 (1), Χέιζ-Ντέιβις 4, Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1), Τζεκίρι 15, Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 21 (3), Καλάθης 10 (2), Αντετοκούνμπο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Κέιναν, Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 25 (3), Βεζένκοφ 17 (3), Παπανικολάου 6, Πίτερς 4, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 4