Bίρτους-Μπασκόνια 88-83: Οι παλιές «καραβάνες» ξέρουν τον τρόπο…(hls)

Τεοντόσιτς και Μπελινέλι ήταν οι κορυφαίοι στην 12η νίκη της Βίρτους στην 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η Μπασκόνια είχε ισχυρότερο βαθμολογικό κίνητρο από την Βίρτους, αλλά ο Τεοντόσιτς, ο Μπελινέλι και ο Σενγκέλια είχαν προσωπικό κίνητρο εγωϊσμού και οδήγησαν την Μπολόνια στην νίκη (88-83) για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η Βίρτους προηγήθηκε με 9-3 και 12-5, αλλά οι παίκτες του Σκαριόλο υπέπεσαν σε 7 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Βάσκοι το εκμεταλλεύτηκαν, προσπερνώντας στο σκορ 16-19 και έχοντας τον Χόμς να πρωταωνιστεί στην επίθεση, καλύπτοντας την απουσία του Χάουαρντ λόγω δυο ΄φαουλ σε 77 δευτερόλεπτα. Η Μπασκόνια στο δυο πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, συμπλήρωσε 5 φάουλ και έδωσε μπόνους βολών, ενώ σε συνδυασμό με τα 4 εύστοχα τρίποντα του Μπελινέλι (12π.), η Βίρτους προηγήθηκε με 37-34 και και 44-41 στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Η Βίρτους ήταν καλύερη στο 3ο δεκάλεπτο και μπορεί η Μπασκόνια να μείωσε μέχρι τον πόντο (63-62), αλλά ο Μπελινέλι της έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (68-62) και ο Τεόοντόσιτς «τελείωσε» το παιχνίδι με 8 συνεχόμενους πόντους

Δεκαλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62, 68-62, 88-83