Φενέρμπαχτσε-Άλμπα 101-86: Άνετη επιστροφή στις νίκες με θέαμα (hls)

Η ομάδα του Ιτούδη επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από δύο διαδοχικές ήττες, φτάνοντας στο 14-9.

Η Φενέρ προερχόμενη από δύο ήττες και μάλιστα η μία βαριά εντός έδρας από τον Ολυμπιακό, πάτησε ορμητικά το παρκέ, εκμεταλλεύτηκε τα 6 επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε με 10 πόντους (31-21) στο 8′ χάρη στους Χέιζ-Ντέιβις και Μότλι.

Όμως η ομάδα του Ιτούδη ήταν μετριότατη στο αμυντικό κομμάτι, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (31-27) και συνέχισε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο με την άνοδο του Λάμερς και πολυφωνία στην επίθεση.

Συνεχόμενα τρίποντα του Γκούντουριτς έφεραν την τουρκική ομάδα στο +10 (57-47) στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του παιχνιδιού με τη διαφορά να διερύνεται στην τρίτη περίοδο (24-14 επιμέρους σκορ) υπέρ της Φενέρ με τους Χέιζ-Ντέιβις και Μότλι να μην συναντούν αντίσταση.

Η Φενέρ έφτασε στο άνετο 101-86, εγγράφοντας και πάλι νίκη επί των Γερμανών με “κατοστάρα” αφού στο Βερολίνο είχε επικρατήσει με 104-75 στις 8 Δεκεμβρίου.

Ο Χέιζ-Ντέιβις είχε 37 στην αξιολόγηση με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μότλι προσέθεσε 18 πόντους, 13 ο Έντουαρντς, 12 ο Γκούντουριτς και 10 ο Καλάθης.

Για τους Γερμανούς ο Γουέτσελ είχε 13 πόντους, 12 ο Ζούσμαν, 11 ο Μπλατ και 8 ασίστ, από 10 πόντους είχαν οι Λάμερς, Ολίντι, Τίμαν.