Ζάλγκιρις – Εφές 60-86: Τρίποντη…τρομοκρατία (hls)

Με 17/29 τρίποντα και αποτελεσματική άμυνα, η Εφές ισοπέδωσε την Ζάλγκιρις στο Κάουνας και έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της.

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ζάλγκρις απέναντι στους φορμαρισμένους πρωταθλητές Ευρώπης. Οι Λιθουανοί με ενέργεια, πολύ τρέξιμο στην άμυνα και κλεψίματα που έφεραν παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο κράτησαν την Εφές στους 33 πόντους στο ημίχρονο και μόλις στους 8 στην δεύτερη περίοδο, όμως δεν ήταν αρκετά εύστοχοι από μακριά για να πάρουν και προβάδισμα μετά το 19-25 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι πήραν μάλιστα προβάδισμα με 39-35 στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά στη συνέχεια το γήπεδο… έγειρε. Η Εφές πέτυχε 8/10(!) τρίποντα στην τρίτη περίοδο, σκόραρε 30 πόντους σε αυτότο διάστημα, ξέφυγε με 48-63 και τελείωσε το παιχνίδι από το 30΄.

Για τους νικητές ο Μπομπουθά είχε 20 πόντους κα 7 ασίστ (5/8 τρίπντα), ο Μίτσιτς 19 πόντους και 5 ασίστ και ο Κλάιμπερν 17 πόντους (4 λάθη). Σημαντική και πάλι ήταν η βοήθεια του Εμπάιγ με 9 πόντους και αποτελεσματική δουλειά στην άμυνα.

Η Ζάλγκιρις έδειξε καρδιά, όμως με 4/20 τρίποντα δεν ήταν δύνατόν να έχει αξιώσεις νίκης. Καλύτερος για τους Λιθουανούς ήταν ο Κάβανο με 15 πόντους, προσπάθησε και ο Ουλάνοβας με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.