Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: Με Παπαγιάννη, πράσινη κυριαρχία στο ΟΑΚΑ (hls)

Με εκπληκτικό Παπαγιάννη (18 π. και 10 ρημπ.), με σκοράρισμα από Νέντοβιτς, Εβανς και Παπαπέτρου και καθοριστικό και τον Μέικον στην δ’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για την τρέχουσα Euroleague έπαιξε εξαιρετικά και πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ, ξεπερνώντας και τους απουσίες. Σε ένα ακόμη παιχνίδι που ήταν χωρίς τον Γουάιτ, τον Μποχωρίδη και τον Γιόβιτς.

Ο Παπαγιάννης ήταν εντυπωσιακός και απέναντι στον Ταβάρες και απέναντι στη Ρεάλ. Ο Παναθηναϊκός γενικώς είχε βοήθειες και λύσεις και πήρε δίκαια τη νίκη.

Από την αρχή δυνατά  ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή αρχή στο παιχνίδι και σε άμυνα και σε επίθεση. Στο πρώτο πεντάλεπτο, με δύο τρίποντα Νέντοβιτς σε αυτό το διάστημα και με Παπαγιάννη να έχει βρει ρυθμό στις δύο ρακέτες, ο Παναθηναϊκός ήταν στο +7, με 12-5. Και συνέχισε. Πήγε στο +9, με εκπληκτικό κάρφωμα του Έβανς για το 14-5.

Πήγε και στο +11 με καλάθι από τον Παπαπέτρου για το 16-5 στο 6’. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα.

Πήγε στο +13

Ήταν στο 18-7, με καλάθι του Σαντ Ρος και στο 20-9 από τον Καββαδά. Με Καλάθι του Νέντοβιτς πήγε και στο +13 (22-9) στα 46’’ πριν το τέλος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-11 υπέρ του Παναθηναϊκού. Σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο ο Παπαγιάννης έπαιξε 8’06” και είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Ο Νέντοβιτς σε αυτό το διάστημα είχε έχει 8 πόντους.

Διατήρησε τον ρυθμό

Ο Παναθηναϊκός με Παπαγιάννη να συνεχίζει εξαιρετικά, διατήρησε τον ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Πήγε πάλι σε διψήφια διαφορά με καλάθι του Παπαγιάννη, 29-19, στα 6’29” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Ρεάλ με τον Ερτέλ να είναι ο πιο επικίνδυνος ροκάνιζε τη διαφορά. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο 4λεπτο για το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 31-25. Το τρίτο τρίποντο από τον Νέντοβιτς έκανε το σκορ 34-25 και καλάθι από τον Παπαγιάννη, πάει και πάλι τη διαφορά στο +11, με 36-25, στα 2’39” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τρίποντο από τον Φερνάντεζ, η Ρεάλ μειώνει σε 36-30, στο 1’29” πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι 21 από τους 41

Το ημίχρονο κλείνει με 41-32 υπέρ του Παναθηναϊκού με τους Πράσινους να βρίσκουν σκοράρισμα με τρίποντο από τον Έβανς και καλάθι από τον Παπαγιάννη. Ο Νέντοβιτς στο α’ μέρος είχε 11 πόντους και ο Παπαγιάννης 10, οι δυο τους είχαν τους 21 από τους 41 πόντους του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα.

Στο +12 με Έβανς

Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει με σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό από Νέντοβιτς και Παπαγιάννη, η διαφορά πάει πάλι στο +11, 45-34. Ο Παπαπέτρου με καλάθι και φάουλ πήγε τη διαφορά στο +12, 51-39, στο 23’. Το παιχνίδι μπήκε στα τελευταία 4’30” της περιόδου, ο Παναθηναϊκός είναι στο +11, 53-42, πήγε και στο +12 με τον Έβανς για το 56-44.

Στο -2 η Ρεάλ, απαντά ο Παπαπέτρου

Η Ρεάλ μείωσε προς το τέλος της περιόδου. Με τρίποντο του Φερνάντεζ 56-49 καθώς το παιχνίδι μπαίνει στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Με καλάθι του Ταβάρες μείωσε κι άλλο, 56-51 στο 1’08’’ πριν το τέλος της περιόδου. Η Ρεάλ έκανε ένα 9-0 μετά το +12 που είχε ο Παναθηναϊκός (56-44, 3’26’’ πριν το τέλος) με το καλάθι του Έβανς. Ο Γιουλ μείωσε στο καλάθι, 56-54 (44’’ πριν τη λήξη της περιόδου) και η περίοδος κλείνει με εκπληκτικό τρίποντο από τον Παπαπέτρου με τη λήξη της περιόδου για το 59-54.

Οι πόντοι του Μέικον

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μέικον άρχισε να σκοράρει. Ο Παπαγιάννης ήταν πάντα σταθερός και με 4 σερί πόντους πήγε τη διαφορά στο 71-63 στα 6’07’’ πριν το τέλος.

Ο Μέικον σκοράρει για το +10, 73’63’, στα 5’25’’ πριν το τέλος σε ένα διάστημα που η Ρεάλ ήθελε να μειώσει τη διαφορά. Νέο καλάθι από τον Μέικον, καλάθι τριών πόντων, και ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στο +13, 76-63 στα 4’45” πριν το τέλος. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο 4λεπτο με +12 για τον Παναθηναϊκό, 78-66.

Μειώνει η Ρεάλ, το τρίποντο του Σαντ Ρος

Η Ρεάλ με τρίποντα από Γιουλ και Ερτέλ μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (80-75) στα 2’01” πριν το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Σαντ Ρος έκανε το 83-75 στο 1’37” πριν το τέλος και έδωσε πάλι κυριαρχία στον Παναθηναϊκό.

Ο Γιουλ με τρίποντο έκανε το 86-83 στα 3” πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου με 1/2 από τη γραμμή των βολών, έκανε το 87-83 και ο Ερτέλ σκόραρε με τρίποντο, σχεδόν με τη λήξη. Νίκη για τον Παναθηναϊκό με 87-86.