Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 85-68: Έκανε πάρτι στο σπίτι της (hls)

Η Μακάμπι έκανε πλάκα στην Μπαρτσελόνα την κέρδισε με 85-68 και την ανάγκασε στην πρώτη της φετινή ήττα. Καμία ομάδα πλέον αήττητη στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, έπαιξε κυριαρχικό μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση κι έκανε την Μπαρτσελόνα να μοιάζει με μικρή ομάδα όταν βρέθηκε να προηγείται συχνά πυκνά με διαφορές άνω των 20 πόντων.

Είχε έναν εκπληκτικό Γουίλμπεκιν, έναν φανταστικό Νάναλι κι έναν Ρέινολντς να ελέγχει τα πάντα στην άμυνά του. Η Μπαρτσελόνα, έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, είχε μόνο τον Χίγκινς ουσιαστικά να απειλεί και στο ματς εμφανίστηκε μόνο στην τρίτη περίοδο.

Με τον Μίροτιτς να κάνει ένα προσωπικό σερί και ένα συνολικό 8-0 της ισπανικής ομάδας, η Μπαρτσελόνα μείωσε μέχρι και στους 12 πόντους. Η Μακάμπι όμως, δεν έχασε το μυαλό της. Βρήκε την δύναμη να αντιδράσει, με τον Γουίλμπεκιν να κάνει και πάλι σπουδαία πράγματα και τον Ντέρικ Ουίλιαμς να δίνει κι αυτόν σημαντικές λύσεις.