Τρέντο-Ναντέρ 102-104: «Πληγώθηκε» με το διπλό ο Προμηθέας!

Η Ναντέρ, μετά από 50 λεπτά «μάχης», πανηγύρισε σπουδαίο διπλό στην Ιταλία, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης έναντι του Προμηθέα Πατρών.

Μία πραγματική ματσάρα διεξήχθη στο Τρέντο, που δυστυχώς δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη για τον Προμηθέα Πατρών!

Μετά από δύο παρατάσεις η Ναντέρ πανηγύρισε ένα «διπλό» που μπορεί να αποδειχθεί πρόκρισης στην Φάση των 16 του Eurocup!

Στην κανονική του διάρκεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις χάρη σε βολές του Μόργκαν (75-72) αλλά ο Κορντινιέ ισοφάρισε το ματς 7″ πριν το τέλος.

Στην παράταση οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελικά στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα κανείς δεν σκόραρε για να χαλάσει τη νέα ισορροπία των 89 πόντων!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η γαλλική ομάδα μπήκε αποφασισμένοι. Το συγκρότημα του Ντα Σίλβα είχε περισσότερες δυνάμεις και μεγαλύτερο κίνητρο για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Προηγήθηκε αρχικά 91-98 αλλά η Τρέντο επέστρεψε ένα λεπτό πριν τη λήξη (97-99). Άμυνα και ψυχραιμία στις βολές έδωσαν στη Ναντέρ την σπουδαία νίκη με 102-104.

Κρις Γουόρεν (29 πόντους), Άλφα Καμπά (21 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Αιζάια Κορντινιέρ (24 πόντους, 8 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές.

Ανεπανάληπτη εμφάνιση για τους ηττημένους, η οποία δεν έφτανε, πραγματοποίησε ο Γκάρι Μπράουνι (30 πόντους, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 ριμπάουντ). Αν δεν είχε τα 5 λάθη τότε ίσως να έσπαγε ρεκόρ στο σύστημα αξιολόγησης. Όχι ότι οι 41 βαθμοί είναι κακή συγκομιδή πάντως…

Η πρόκριση από τον τέταρτο όμιλο δυσκολεύει για τον Προμηθέα Πατρών. Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια του, αλλά λίγο ο Covid-19 και λίγο η μέτρια αγωνιστική εικόνα, το έχουν φέρει σε δύσκολη θέση.

Με ρεκόρ 2-4 οι πατρινοί έχουν δύο εκτός έδρας ματς κόντρα σε Ναντέρ και Τσεντεβίτα (8 και 10 Δεκεμβρίου) και ένα παιχνίδι στο «Δ. Τόφαλος» με την Τσεντεβίτα (16 Δεκεμβρίου). Δεν έχει οριστεί ακόμα το εντός έδρας παιχνίδι τους με την Μπούρσασπορ.