Μπουργκ-Λιετκαμπέλις 104-71: Την διέλυσε…

Η Μπουργκ επικράτησε άνετα με 104-71 της Λιετκαμπέλις στην «Έκινοξ Αρίνα» για την 15η αγωνιστική του Eurocup.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έμειναν στην πρώτη θέση έστω και προσωρινά περιμένοντας το ματς της Γκραν Κανάρια. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 5-10 και πλέον έχουν ελάχιστες ελπίδες να προλάβουν τα play offs.

Η Μπουργκ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο στην μεγαλύτερη του διάρκεια. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ και τον ρυθμό προηγήθηκε 19-9 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-17.

Η Λιετκαμπέλις με Σιρβίντις και Πόποβιτς στην επίθεση ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 22-23 στο ξεκίνημα του 2ου δεκελάπτου.

Όμως και πάλι η Μπουργκ γρήγορα με πρωταγωνιστές τους Μπράουν, Μόργκαν και Ρισασέ ανέκαμψε, πέρασε 41-33 κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11, 47-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι στερείται κριτικής. Η μπουργκ ανώτερη σε όλους τους τομείς, μπορεί να έκλεισε στο 71-60 το 3ο δεκάλεπτο, αλλά στο 4ο πάτησε γκάζι κι άφησε πίσω σκόνη. Με επιμέρους σκορ 33-11, έφτασε στο τελικό 104-71 και τη νίκη.