Ολυμπιακός : Βαριά ήττα για τη φάση των «32» του Eurocup Γυναικών

Όλα για όλα στη Ρίγα, ψάχνοντας ένα θαύμα κόντρα στην TTT Ρίγα.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό και τελικά γνώρισαν την βαριά ήττα με 72-53, αποτέλεσμα που δυσκολεύει πάρα πολύ την υπόθεση πρόκριση στη φάση των «16» του εφετινού Eurocup Γυναικών.

Καταιγιστικές οι φιλοξενούμενες από την αρχή του παιχνιδιού, παίρνοντας διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο. Μέχρι και στο +21 έφτασε η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να την μαζέψει μέχρι τους 10π, στα μισά της 3ης περιόδου. Οι Λετονές όμως διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε το παιχνίδι και πήραν τη νίκη με το τελικό 72-53.

Κορυφαίες για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Γουίλιαμς (11π, 5 ριμπ), Τόμπιν (10π, 9 ριμπ) και Χριστινάκη (10π, 4 ριμπ, 4 ασίστ), ενώ για τις νικήτριεςξεχώρισαν οι Πούλβερε (23π, 6 ριμπ), Λάμπερτ (13π, 4 ριμπ, 5 ασίστ) και Γιάσα (13π, 4 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72